Tietoja minusta

Olen 57-vuotias poikamies ja ex-nokialainen. Ennen urheilin maallisesti, mutta nyt kilvoittelen hengellisesti päästäkseni maaliin (1 Kor. 9:24-27). Ja sitä lujempi on meille nyt profeetallinen sana, ja te teette hyvin, jos otatte siitä vaarin, niinkuin pimeässä paikassa loistavasta lampusta, kunnes päivä valkenee ja kointähti koittaa teidän sydämissänne. (2 Piet. 1:19) NIV-käännöksestä mottoni: Have nothing to do with the fruitless deeds of darkness, but rather expose (=paljastaa) them. (Efesolaiskirje 5:11) sekä tietenkin "Sillä ei ole mitään salattua, mikä ei tule ilmi, eikä kätkettyä, mikä ei tule tunnetuksi ja joudu päivän valoon." (Luukas 8:17)

Hae tästä blogista

Tässä tuon esille aikaamme koskevia profeetallisia katsauksia Raamatun profetioiden valossa. Näihin kuuluu myös eksytysten paljastaminen, koska Jeesus varoitti niistä (Matt. 24:4-5,11,23-26). Olen toiminut Cutting Edge Finland -sivuston toisen toimittajan virassa omilla kirjeilläni ja artikkeleiden suomentajana nimimerkillä "nokialainen". Tähän pyrin aina silloin tällöin myös panemaan suomennettuja artikkeleita englanninkielisistä profeetallisista sivustoista sekä tietenkin omia kirjoituksiani.

tiistai 28. tammikuuta 2025

Käsitys ajasta, jossa elämme, on tärkeää tietääksemme mitä meidän tulisi tehdä jotta Jumalan tahto toteutuisi elämässämme – By Daymond Duck 25.1.2025

Tämänkertainen suomentamani pastori Daymond Duck'in profetiaraportti Rapture Ready -sivustolla alkaa Raamattua siteeraten muistutuksella siitä miten tärkeää on ymmärtää ajat joissa elämme, koska aika voi olla hyvinkin lyhyt ennen kuin Herramme Jeesus Kristus palaa takaisin tempaamaan omansa taivaallisiin. Meidän täytyisi siis olla Tempaus-valmiita, kuten tämän artikkelin kirjoittaja toteaa raporttinsa lopussa. Näiden vallitsevien aikojen ymmärtämiseen tarvitsee valvoa hengellisesti eli tarkkailla aikainmerkkejä maailmalla, jotka osoittavat tiettyihin Raamatun lopun aikojen profetioihin ennakoiden Jeesuksen paluuta. Olkaamme siis viisaita ja lamppumme palamassa, jotta meiltä ei suljettaisi ovea taivaallisiin häihin (Matt. 25:1-13). Tämä raportti sisältää joukon näitä aikainmerkkejä, jotka osoittavat ajan olevan lyhyt. Maranata!

-------------

Ymmärrä ajat (Understand The Times) :: By Daymond Duck

Published on: January 25, 2025 by RR10 Category: Daymond DuckGeneral Articles

https://www.raptureready.com/2025/01/25/understand-the-times-by-daymond-duck/

Vanhasta testamentista luemme, että kuningas Daavidin armeijaan kuului Isaskarin lapsia, jotka olivat miehiä, joilla oli käsitys ajasta tietääkseen, mitä Israelin pitäisi tehdä (1. Aikakirja 12:33).

Uudessa testamentissa luemme, että "Ja sitä lujempi on meille nyt profeetallinen sana, ja te teette hyvin, jos otatte siitä vaarin, niinkuin pimeässä paikassa loistavasta lampusta, kunnes päivä valkenee ja kointähti koittaa teidän sydämissänne" (2. Piet. 1:19).

Luemme myös, että "Jokainen kirjoitus, joka on syntynyt Jumalan Hengen vaikutuksesta, on myös hyödyllinen opetukseksi, nuhteeksi, ojennukseksi, kasvatukseksi vanhurskaudessa" (2. Tim. 3:16);

Luemme myös, että "sillä ei koskaan ole mitään profetiaa tuotu esiin ihmisen tahdosta, vaan Pyhän Hengen johtamina ihmiset ovat puhuneet sen, minkä saivat Jumalalta" (2. Piet. 1:21).

Uskon, että nämä jakeet sanovat Jumalan käyttäneen miehiä, jotka olivat loistavia suhteessaan Häneen, kirjoittamaan Raamatun 1. Mooseksen kirjasta Ilmestyskirjaan.

Jumala oli paljastaja, ja he olivat sihteerejä.

Olen usein sanonut, että Raamattu paljastaa Jumalan tahdon elämällemme.

Koko Raamattu, mukaan lukien profeetalliset kirjoitukset, on Hänen antamansa.

Jumala haluaa ihmisten ymmärtävän aikoja, jotta he tietävät mitä tehdä.

Ihmisten olisi hyvä (on viisasta) kiinnittää niihin huomiota.

Haluan rohkaista johtajia ymmärtämään aikoja, jotta Hänen kansansa voi tietää, mitä tehdä.

Tässä on joitain viimeaikaisia ​​ajankohtaisia ​​tapahtumia, jotka näyttävät osoittavan, että aika on lyhyt.

Ensinnäkin, koskien vääriä syyttäjiä aikakauden lopussa: Hänen vahvistuskuulemisensa aikana Yhdysvaltain puolustusministerin virkaa varten, Pete Hegseth'iä vastaan hyökättiin rajusti aiempien moraalisten virheiden takia – joitakin hän myönsi ja joidenkin hän sanoi olevan vääriä – mutta hän voitti ja itse asiassa sai jonkin verran erittäin tärkeää tukea vahvistukselleen.

Avauspuheenvuorossaan Hegseth vahvisti rohkeasti uskonsa.

Hegseth sanoi:
  • "Kiitos uskomattomalle vaimolleni Jenniferille, joka on muuttanut elämäni ja ollut kanssani koko tämän prosessin ajan. Rakastan sinua, kulta, ja kiitän Jumalaa sinusta.
  • Ja kun Jenny ja minä rukoilemme yhdessä joka aamu, kaikki kunnia – lopputuloksesta riippumatta – kuuluu Herrallemme ja Vapahtajallemme Jeesukselle Kristukselle. Hänen armonsa ja laupeutensa on runsasta joka päivä. Tapahtukoon Hänen tahtonsa."
Toiseksi, koskien tiedon lisääntymistä aikakauden lopussa: 15. tammikuuta 2025 ilmoitettiin, että Kiina herätti maailmanlaajuista huomiota esittelemällä CASBOT 1 -robotin (lempinimeltään Wednesday (Keskiviikko)) vuoden 2025 tavaramessuissa (Consumer Electronics Show) Las Vegasissa.

CASBOT 1:n tietokone pystyy suorittamaan 550 biljoonaa toimintoa sekunnissa.

"Keskiviikko" sisältää edistyneitä antureita, joiden avulla se voi juosta, hypätä, suorittaa tiettyjä toistuvia ihmistehtäviä ja paljon muuta.

(Lisätietoa: Tammikuun 22:sena 2025, presidentti Trump ilmoitti uudesta Tähtiportti-projektistaan (Stargate Project). Tämä menee minulta yli hilseen, mutta olen lukenut, että se asettaa Yhdysvallat kilpailemaan tekoälyn – AI:n – luomisessa ja siinä käytetään lopulta 6G-teknologiaa yhdistämään ihmiset koneiden kanssa Bio-Nano-asioiden Internetin (IoBNT) kautta. Se on taas yksi merkki siitä, että tieto lisääntyy.)

Kolmanneksi, koskien maailmanhallitusta: 15. tammikuuta 2025 The Common Sense Show'ssa Dave Hodges julkaisi lyhyen videon nimeltä "WEF, YK, WHO, Bilderberg, ynnä muut, ovat kykenemättömiä toimimaan tehokkaasti."

Hodges sanoi: "Donald Trump saa meidät ulos WHO:sta; pian me eroamme IMF:stä, mistä minulla ei ole oikeutta puhua, mutta kerron teille, että tämä taloudellinen nollaus on tulossa. Jätän sen sinne. Parin päivän kuluttua julkaisemme tämän…

(Minun mielipiteeni: Olen usein sanonut, että Yhdysvaltojen pitäisi jättää nämä globalistiset järjestöt. Tapahtuuko tämä vai ei, en tiedä, mutta tiedän, että maailmanhallitus on tulossa. Uskon, että olemme lähellä; globalistinen tavoite on vuosi 2030 tai aikaisemmin jos mahdollista; kymmenen kuningasta – johtajat – saavat vallan ennen kuin Antikristus vahvistaa liiton, Tempaus tapahtuu ennen kuin Antikristus nousee valtaan, ja Yhdysvallat luovuttaa itsemääräämisoikeutensa Antikristuksen maailmanhallitukselle. Tiedän, että Pidättäjä toimii edelleen, ja Hän todennäköisesti vaikuttaa Trump'in politiikkaan. Mutta kun Pidättäjä poistetaan, maailmanhallitus etenee vauhdilla.) [Ilmeisesti kirjoittaja viittaa Pidättäjällä Pyhään Henkeen, joka asuu Uuden liiton seurakunnassa (ns. Tempaus-uskovat). Suom. huom.]

(Lisätietoa: Virkaanastujaistensa jälkeen 20. tammikuuta 2025, presidentti Trump allekirjoitti toimeenpanomääräyksen, jolla Yhdysvallat vetäytyy Pariisin ilmastosopimuksesta. Trump kutsui sitä huijaukseksi, joka rankaisee Yhdysvaltoja ja sallii Kiinan saastuttaa rankaisematta.)

(Lisätietoa: Virkaanastujaistensa jälkeen 20. tammikuuta 2025, presidentti Trump allekirjoitti toimeenpanomääräyksen, jolla Yhdysvallat vetäytyy WHO:sta.)

(Lisää: 21. tammikuuta 2025 kerrottiin, että Trump'in toimeenpanomääräys vetäytyä WHO:sta velvoittaa ulkoministerin lopettamaan neuvottelut WHO:n pandemiasopimuksesta ja kansainvälisten terveyssäännösten muutoksista. Tämä lopettaa suuren globalistisen pyrkimyksen vaatia kansakuntia luopumaan suvereniteetistaan.)

Neljänneksi, koskien maailmanlaajuista talouden romahdusta Ahdistuksen aikana: Hänen vahvistustilaisuudessaan 16. tammikuuta 2025, presidentti Trump'in ehdokas valtiovarainministeriksi, Scott Bessent, kertoi Yhdysvaltain senaatille:
  • Amerikkalaiset lähestyvät talouskriisiä vuoden lopussa.
  • Amerikkalaisilla on edessään historian suurin veronkorotus, murskaava 4 biljoonan dollarin veronkorotus.
  • Yhdysvallat kohtaa taloudellisen katastrofin.
Virastaan lähtevä Yhdysvaltain keskuspankin pääjohtaja Janet Yellen on eri mieltä.

(Minun mielipiteeni: En tiedä kuka on oikeassa, mutta uskon, että Yhdysvaltain talouden romahdus laukaisisi maailmanlaajuisen talouden romahduksen, ja se tapahtuu Tempauksen jälkeen.)

Viidenneksi, 14.-15. tammikuuta, useat maailman johtajat ja vaikuttajat kokoontuivat Mar-a-Lagoon rukoilemaan Amerikan, presidentti Trump'in, ja Jerusalemin rauhan puolesta, sekä palvoakseen Jumalaa.

Yksi tärkeimmistä rukoushuolista oli anoa Jumalalta, ettei Trump'in hallinto yritä jakaa Israelin maata.

Kahden päivän rukouksen ja palvonnan aikana ryhmä rukoili myös muiden kansojen, johtajien, ihmisten ja Hamasin hallussa olevien kidnapattujen panttivankien vapauttamisen puolesta.

Kuudenneksi, koskien Abraham-sopimuksia, jotka voivat olla ponnahduslauta rauhanliittoon monien kanssa Lähi-idässä: 15. tammikuuta 2025 Trump'in kerrottiin sanoneen, että hänen tuleva hallintonsa pyrkii enentämään Abraham-sopimusten piiriin kuuluvia sopimuksia seuraten tulitaukoa Israelin ja Hamasin välillä.

(Lisätietoa: 20. tammikuuta 2025, Mike Evans – Friends of Zion Museum'in perustaja ja presidentti – sanoi: "Yksi ensimmäisistä asioista, joiden kanssa joudut tekemisiin Donald Trump'in kanssa, on rauha Saudi-Arabian kanssa. Tämä on kruununjalokivi Abraham-sopimuksissa, ja hän tulee saamaan sen aikaan, ja se tulee olemaan merkittävää Israelin valtiolle. Se tapahtuu tänä vuonna.)

Seitsemänneksi, koskien mahdollista tulitaukosopimusta Israelin ja Hamasin välillä: 15. tammikuuta 2025 Fox News'issa, Trump'in tuleva kansallisen turvallisuuden neuvonantaja sanoi:
  • Trump'in hallinto tukee Israelin uusia sotilaallisia toimia Hamasia vastaan ​​Gazassa, jos terroristiryhmä rikkoo tulitauon ehtoja.
  • Olemme tehneet sen israelilaisille hyvin selväksi, ja haluan Israelin kansan kuulevan minua tästä – jos heidän täytyy palata sisälle Gazaan, olemme heidän kanssaan.
  • Jos Hamas ei täytä tämän sopimuksen ehtoja, olemme heidän tukenaan.
  • Hamas ei tule jatkamaan sotilaallisena kokonaisuutena, eikä sen varmastikaan anneta hallita Gazaa.
Kahdeksanneksi, torstaina 16. tammikuuta 2025 raportoitiin, että tulitauko- ja panttivankien vapauttamista koskeva sopimus, joka on vielä hyväksymisen viimeisissä vaiheissa Israelin viranomaisten käsissä, tulee voimaan sunnuntaina, päivää ennen Trump'in virkaanastumista Yhdysvaltain 47. presidentiksi.

(Huom: Sopimuksen vaiheen nro 1 toimeenpano on määrä alkaa sunnuntaina, mutta kyseessä on kolmivaiheinen sopimus, joka ei valmistu ainakaan seuraavaan kuuteen viikkoon.)

Yhdeksänneksi, 16. tammikuuta 2025, vain tunteja sen jälkeen, kun kerrottiin, että tulitaukosopimus oli saavutettu, Hamasin korkea virkamies lupasi, että Hamas hyökkää Israeliin uudelleen tulevaisuudessa.

(Huomaa: Muslimit uskovat, että on oikein valehdella, jos valhe edistää heidän tavoitettaan valloittaa maailma.)

Kymmenenneksi, tulitaukosopimuksesta: Tammikuun 17:ntenä 2025, Joel Rosenberg (All Israel News'in ja All Arab News'in päätoimittaja) kysyi: "Miksi Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu suostuu sopimukseen, joka tarjoaa niin paljon tuskallisia ja kalliita myönnytyksiä Hamasille jopa sillä riskillä, että hänen hallituksensa äärioikeistolaiset jäsenet eroavat ja vaarana on hallituskoalition kaatuminen?"

Rosenberg'in vastaus omaan kysymykseensä oli:

Kaksi syytä:
  • Ensinnäkin, Netanjahu haluaa kaikki panttivankimme takaisin antautumatta Hamasille, samoin kuin 70 prosenttia Israelin kansasta.
  • Toiseksi, Netanjahulla on tulevan presidentin Donald J. Trump'in henkilökohtaiset ja julkiset vakuutukset samoin kuin Trump'in korkeimpien neuvonantajien – että Yhdysvaltain uusi hallinto tukee täysin Israelia Hamasin murskaamisessa eikä anna terroriryhmän enää koskaan hallita Gazaa.
(Lisää: Juuri ennen Israelin turvallisuuskabinetin äänestystä tulitaukosopimuksen hyväksymisestä, Israelin pääministeri Netanjahu kertoi hallitukselleen:
  • Olemme saaneet yksiselitteiset takeet – sekä eroavalta Yhdysvaltain presidentiltä Joe Biden'iltä että presidentiksi valitulta Donald Trump'ilta – että jos tulitauon toista vaihetta koskevat neuvottelut epäonnistuvat ja Hamas ei hyväksy turvallisuusvaatimuksiamme, palaamme intensiiviseen taisteluun Yhdysvaltojen tuella.
(Lisätietoa: 18. tammikuuta 2025 kerrottiin, että jotkut israelilaiset viranomaiset, jotka äänestivät tulitauon puolesta, sanoivat, että päätös oli tuskallinen, mutta merkittävä panttivankien palauttamisen kannalta. Jotkut sopimusta vastaan ​​äänestäneet viranomaiset sanoivat, että heidän sydämensä oli revitty irti.)

(Lisätietoa: 19. tammikuuta 2025, kun Hamas ei noudattanut sovittua tammikuun 18. päivän klo 16:30 määräaikaa kolmen ensimmäisen vapautettavan panttivangin nimen julkistamiselle, ja kun Israelilta oli tullut useita varoituksia, niin Hamas lopulta perääntyi ja poimi kolmen ensimmäisen panttivangin nimet, jotka vapautettaisiin klo 16:30 mennessä tuona iltapäivänä.)

(Lisätietoa: 19. tammikuuta 2025, kun Trump'ilta kysyttiin, kuinka luottavainen hän oli panttivankien vapauttamisen suhteen, Trump vastasi, että tulemme näkemään pian, ja sopimuksen olisi parempi pitää.)

(Lisää: 19. tammikuuta 2025, kolme panttivankia – ensimmäiset lähes sadasta – vapautettiin.)

(Lisää: 22. tammikuuta 2025 ilmoitettiin, että nämä kolme viettivät ainakin osan heidän 471 päivän vankeudestaan UNRWA:n tiloissa.)

Yhdenneksitoista, koskien maailmanhallitusta ja kaiken ostamisen ja myymisen seurantaa: Leo Hohmann'in mukaan 14. tammikuuta 2025,
  • Yhdistyneet Kansakunnat kehottaa hallituksia ympäri maailmaa torjumaan ilmastonmuutosta ja muita "hätätilanteita" pakottamalla käyttöön biometriset digitaaliset tunnistusjärjestelmät, mikä antaa hallituksille maailmanlaajuisesti mahdollisuuden merkitä ja seurata massoja heidän jokaisessa liikkeessään.
  • Muissa maissa jo käyttöön otetut digitaaliset ID-järjestelmät on tyypillisesti sidottu finanssijärjestelmään, jolloin hallitus voi seurata ihmisten kulutustottumuksia ja heidän liikkumistaan.
Kahdenneksitoista, Googin ja Maagogin taistelusta: Venäjä ja Iran allekirjoittivat 17. tammikuuta 2025 kauan odotetun sopimuksensa, joka (Venäjän ulkoministeriön mukaan) vahvistaa osapuolten halun tiiviimpään yhteistyöhön puolustuksen saralla ja tiiviimpään vuorovaikutukseen rauhan ja turvallisuuden edistämiseksi alueellisella ja maailmanlaajuisella tasolla.

Kolmanneksitoista, koskien Gazan jälleenrakennusta: 17. tammikuuta 2025, presidentiksi valitun Trump'in ehdokas Yhdysvaltain Israelin-suurlähettilääksi, Mike Huckabee, sanoi:
  • Vastuu Gazan jälleenrakentamisesta on niiden ihmisten vastuulla, jotka ovat aiheuttaneet tämän sotkun, ja se oli iranilaisten rahoittama Hamas.
  • Jos Iranilla ja Hamasilla on tarpeeksi rahaa aseiden ja tunnelien rakentamiseen, niillä pitäisi olla rahaa myös jälleenrakentamiseen ja siviilien auttamiseksi.
Neljänneksitoista, koskien Jumalan siunausta niille, jotka siunaavat Israelia, ja Jumalan kirousta niille, jotka Israelia kiroavat: 20. tammikuuta 2025, presidentti Trump kumosi pakotteet, jotka Biden'in hallinto asetti israelilaisille siirtokuntaryhmille Länsirannalla (Juudea ja Samaria).

(Lisätietoa: Tammikuun 20:ntenä 2025, presidentti Trump allekirjoitti toimeenpanomääräyksen, joka poistaa kaikki rajoitukset Yhdysvaltojen asetoimituksille Israeliin.)

Tiedoksi: Jumala ei lähetä ketään helvettiin (me kaikki olemme syntyneet syntisen luonnon kanssa ja määrätty menemään helvettiin, koska teemme syntiä), mutta Jumala on valmistanut kaikille tien (Jeesus) mennä Taivaaseen (ja Hän on ainoa tie päästä sinne; Joh. 14:6).

Lopuksi, oletko Tempaus-valmis?

Jos haluat olla Tempaus-valmis ja mennä Taivaaseen, sinun täytyy syntyä uudelleen (Joh. 3:3). Jumala rakastaa sinua, ja jos et ole tehnyt näin, myönnä vilpittömästi, että olet syntinen; usko, että Jeesus on neitseestä syntynyt, synnitön Jumalan Poika, joka kuoli maailman syntien tähden, haudattiin ja nousi ylös kuolleista; pyydä Häntä antamaan syntisi anteeksi, puhdistamaan sinut, tulemaan sydämeesi ja olemaan Pelastajasi; kerro sitten jollekin, että olet tehnyt tämän.

duck_daymond@yahoo.com

lauantai 25. tammikuuta 2025

Ajanmerkkejä tammikuun puolivälissä 2025 (mm. Raamatun kohdasta 1.Tess. 5:3, Miksi kristityn pitäisi olla siionisti?, Post-Trib -tempaus ei vain toimi, Gary Ritter vaihtoi Hes. 38 Googin Venäjästä Turkkiin, Maailmaa ei voi tehdä paremmaksi MAGAn joka muinoin oli MIGA avulla vaan on varauduttavaa tuomion huomiseen, Jeesuksen profetia Nooan ja Lootin päivistä koskee meidän aikaamme eli armon aikakautta, Trumpin valinnan myötä ruvettiin puhumaan rauhasta mikä tuo Dan. 9:27:n lähelle, Danielin 70. vuosiviikko Israelille on lähitulevaisuutta, Raamatun mainitsemat hengellisen petoksen harmaan alueen piirteet) – Samuel Korhosen lukijaposti 16.1.2025

Tässä helluntailaisen Samuel Korhosen (alias Bileamin Aasi) viimeisin lukijapostaus veljille ja sisarille, jossa Aasin ajankohtaisprofeetallisia artikkelisuomennoksia tärkeistä aiheista osoittaen ajan lyhyyteen ennen seurakunnan Tempausta ja sen jälkeistä Ahdistuksen aikaa maapallolla. Tallensin nämä suomennokset CEF-kotisivuilleni, joten klikkaa vain seuraavassa Samuelin viestissä esiteltäviä artikkeleita, jotka hän liitti postiinsa.

---------------

Lähettäjä: Samuel Korhonen <smlkorhonen@protonmail.com>
Lähetetty: torstai 16. tammikuuta 2025 9.26
Aihe: Fw: LOOK UP 16.1.2025


Tässä postissa:
  • Viisi Gary Ritter'in Rumble-videoiden transkriptiota hänen blogiltaan LOOKING UP. Gary on AOG:n (Assemblies of God, suurin helluntaiseurakuntien yhteisö USA:ssa) valtuutettu pastori:
Sanan ”on” merkitys (klik)
Jokaisen kristityn tulisi olla siionisti (klik)
Mahdottomuus (klik)
Hes. 38 Googin sota uusiksi (klik)
MIGA muinoin, MAGA nyt (klik)
  • Terry James'in artikkeli Julistamaton profetia näkyvissä (vuoden 2018 artikkeli hieman päivitettynä):
Julistamaton profetia näkyvissä (klik)
  • Tim Moore'n artikkeli Haluatko nähdä Raamatun profetian täyttymyksen? Katso vain Israelin olemassaoloa sivustolta Harbinger's Daily:
Haluatko nähdä Raamatun profetian täyttymyksen_Katso vain Israelia (klik)
  • Kaksi Mark Hitchcock'in artikkelia sivustolta Harbinger's Daily:
Kun Trump'in valinta tuo rauhan takaisin pöydälle, onko näyttämö valmistumassa lopulliselle 'miehelle, jolla on suunnitelma'? (klik)
Vuosi 2025 profetian valossa_Tärkeimmät kehittyvät tarinat seurattavaksi (klik)
  • Harbinger's Daily'n suositusartikkeli Danielin 70. viikko: Hämmästyttävä välähdys tulevaisuudesta
Danielin 70. viikko_hämmästyttävä välähdys tulevaisuudesta (klik)
  • Jan Markell'in artikkeli sivustolta Harbinger's Daily:
Hämmästyttävä Raamatunprofetian konvergenssi odotettavissa vuonna 2025 (klik)
  • Jonathan Brentner'in artikkeli sivustolta Harbinger's Daily:
Pidä kiinni kruunustasi_älä anna minkään ryöstää sinulta Jeesuksen pikaisen saapumisen odotusta (klik)
  • Edesmenneen professori Johan Malan'in artikkeli hänen verkkosivustoltaan Bible Guidance. Sieltä löytyy Bileamin Aasin suomennoksia hänen muista artikkeleistaan:
Petoksen harmaa alue kahden valtakunnan välillä (klik)

Karaokea:

https://www.youtube.com/watch?v=P9dvIjunuI4&ab_channel=Maikkis

 

On toivottavaa, että mahdollisimman moni lähettäisi näitä posteja eteenpäin totuuden edistämiseksi, koska suuri eksytys on jo suuressa määrin vallannut Suomen Siionin.

Bileamin Aasi

Sent with Proton Mail secure email.

perjantai 24. tammikuuta 2025

Globalistien tempuista ajankohtainen keskusteluohjelma (Osa 8) (Julius "Juju" Kivi, Ilkka Tiainen ja Juha Korhonen live-striimissä 22.1.2025) (VIDEO)

Tässä Jujun (Julius Kivi) live-striimi (yksityinen YouTube-video jonka tein julkiseksi) tammikuun 22. päivältä 2025, joka on TIAINEN, KIVI & KORHONEN -keskusteluohjelman 8. osa kaikkiaan. Keskustelu on noin 1.5 tunnin mittainen ja käsiteltävänä on ajankohtaisia asioita uutismediassa, joilla on profeetallinen sädekehä näissä lopunajoissa kun totuutta yritetään korvata valheella ja näin petos jyllää. Keskustelijat omaavat aikalailla kristillisen ja perinteisen arvomaailman, joka nykyiselle liberaalille valtamedialle on vieras.

TIAINEN, KIVI & KORHONEN: Keskustelua ajankohtaisista aiheista, esim. Trumpin hyvistä ja huonoista puolista (huonoja eritoten tekoälyn ja transhumanismin suosiminen)

https://files.fm/f/8eskncs529



Videon kuvaus:

Tiainen, Kivi ja Korhonen on Julius "Juju" Kiven YouTube-kanavan keskusteluohjelma missä käydään erilaisia ajankohtaisia asioita läpi. Tarkoituksena on tuoda asioihin erilainen näkökulma, mihin olemme televisiokanavien keskusteluohjelmissa tottuneet.

Keskusteluohjelman seuraava osa tulee 29. tammikuuta 2025 klo 19:30 ja ohjelma lähetetään jatkossa livenä joka viikko aina keskiviikkoisin.

Lähetys tehdään yhteistyössä Posi TV:n ja Mediamaailman kanssa.

Tämän keskusteluohjelma-sarjan edelliset osat tässä blogissa:

https://nokialainen.blogspot.com/2024/11/globalistien-tempuista-ajankohtainen.html (Osa 1) (live-striimi 31.10.2024)

https://nokialainen.blogspot.com/2024/11/globalistien-tempuista-ajankohtainen_30.html (Osa 2) (live-striimi 14.11.2024)

http://nokialainen.blogspot.com/2024/11/globalistien-tempuista-ajankohtainen_77.html (Osa 3) (live-striimi 28.11.2024)

http://nokialainen.blogspot.com/2024/12/globalistien-tempuista-ajankohtainen.html (Osa 4) (live-striimi 12.12.2024)

https://nokialainen.blogspot.com/2024/12/globalistien-tempuista-ajankohtainen_27.html (Osa 5) (live-striimi 26.12.2024)

http://nokialainen.blogspot.com/2025/01/globalistien-tempuista-ajankohtainen.html (Osa 6) (live-striimi 8.1.2025)

http://nokialainen.blogspot.com/2025/01/globalistien-tempuista-ajankohtainen_17.html (Osa 7) (live-striimi 15.1.2025)

------------

Tästä linkistä saatte kanavajäsenyyden Jujun suljettuja live-striimejä varten. Perustuki 3 euroa/kk.

"Jos haluat päästä mukaan 4 kertaa kuukaudessa ilmestyviin suljettuihin livelähetyksiin, täytyy sinun maksaa vähintään 3€ / kk."

https://buymeacoffee.com/juliuskivi

HUOM: Käyttäkää jäsenyyttä tilattaessanne sitä Google-tilinne sähköpostiosoitetta, jonka avulla kirjauduitte katsomaan YouTube-videoita. Live-striimin linkki lähetetään aina ennen uutta lähetystä antamaanne sähköpostiosoitteeseen.

maanantai 20. tammikuuta 2025

Jumalan profeetallinen totuus marssii eteenpäin erityisesti Israelin kohdalla, jota vastaan hyökätään näinä lopun aikoina – By Daymond Duck 18.1.2025

Näemme nykyään, että Jumalan totuus marssii eteenpäin varsinkin Israelin kohdalla, kun siitä profetoidut asiat Raamatussa ovat käymässä toteen. Jumalan Sana on totuus ja kaikki, jotka yrittävät hyökätä Jerusalemia vastaan, joutuvat kokemaan tappion Raamatussa olevien profetioiden mukaisesti. Tässä siis pääteema tämänkertaiselle pastori Daymond Duck'in profetiaraportille Rapture Ready -sivustolla, joka mainitsee Israelin ohella muitakin syitä sille, miksi Jumalan totuus marssii eteenpäin kohti Jeesuksen toista tulemista maan päälle. Tämän ajankohtaisia profeetallisia asioita käsittelevän raportin suomensi: Olli R.

--------------

Hänen totuutensa marssii eteenpäin (His Truth Is Marching On) :: By Daymond Duck

Published on: January 18, 2025 by RR10 Category: Daymond DuckGeneral Articles

https://www.raptureready.com/2025/01/18/his-truth-is-marching-on-by-daymond-duck/

Huomautus kaikille lukijoille: Tietokoneeni hakkeroitiin ja vaurioitui korjauskelvottomaksi. Olen ollut ilman tietokonetta neljä päivää. Opettelen nyt uutta tietokonetta ja järjestelmää. Jos lähetit minulle sähköpostin, johon ei vastattu, en todennäköisesti ehdi vastaamaan siihen. Pyydän anteeksi. Olen myös paljon jäljessä siitä, mitä on tekeillä, mutta tässä on artikkeli, jonka parissa työskentelin, kun minut hakkeroitiin.

Eräs uskollinen lukija lähetti minulle äskettäin sanat Tasavallan taisteluhymnin ensimmäiseen säkeeseen ja linkin Leonard Grunstein'in (eläkkeellä oleva asianajaja, pankkiiri, kirjoittaja) artikkeliin, joka sai hänet ajattelemaan sitä.

Sanat ovat:

Minun silmäni ovat nähneet Herran tulemisen kirkkauden,
Hän tallaa pois vuosikertaa, johon vihan viinirypäleitä varastoidaan,
Hän on päästänyt irti kauhean nopean miekkansa kohtalokkaan salaman,
Hänen totuutensa marssii eteenpäin.
Kunnia! Kunnia! Halleluja!
Kunnia! Kunnia! Halleluja!
Kunnia! Kunnia! Halleluja!
Hänen totuutensa marssii eteenpäin.

Joulukuun 31. päivänä 2024, Jewish News Syndicate (JNS) julkaisi Leonard Grunstein'in (kirjoittaja, asianajaja, pankkiiri) artikkelin, joka vastasi muslimijoukolle, joka huusi "Herra presidentti, vie meidät Jerusalemiin" Turkin presidentin Erdogan'in puheen aikana. Grunstein huomautti, että Erdogan on usein sanonut viimeisen neljän vuoden aikana, että Jerusalem kuuluu Turkille.

Grunstein päätti artikkelinsa sanomalla, että Jerusalem ei kuulu Turkille.

Kunnia! Kunnia! Halleluja! Jumalan totuus marssii eteenpäin.

Mieti näitä sanoja Sakarjan kirjan luvusta 8:2-8.
  • "Näin sanoo Herra Sebaot: Minä kiivailen Siionin puolesta suurella kiivaudella, suurella vihalla minä sen puolesta kiivailen.
  • Näin sanoo Herra: Minä käännyn jälleen Siionin puoleen ja tulen asumaan Jerusalemin keskelle, ja Jerusalemia kutsutaan Uskolliseksi Kaupungiksi ja Herran Sebaotin vuorta Pyhäksi Vuoreksi.
  • Näin sanoo Herra Sebaot: Vielä on Jerusalemin toreilla istuva vanhuksia ja vanhoja vaimoja, sauvansa kädessään kullakin päivien paljouden vuoksi.
  • Ja kaupungin torit tulevat olemaan täynnä poikasia ja tyttösiä, jotka leikkivät sen toreilla.
  • Näin sanoo Herra Sebaot: Jos tämä onkin ihmeellistä tämän kansan jäännöksen silmissä niinä päivinä, pitäisikö sen olla ihmeellistä myös minun silmissäni, sanoo Herra Sebaot?
  • Näin sanoo Herra Sebaot: Katso, minä olen vapauttava kansani auringon nousun maasta ja laskun maasta.
  • Ja minä tuon heidät asumaan Jerusalemin keskelle. Ja he ovat minun kansani, ja minä olen heidän Jumalansa, uskollinen ja vanhurskas."
Jumalan Sana on totuus (2. Tim. 2:15), ja herra Erdogan'in olisi hyvä hylätä valhe, että Jerusalem kuuluu Turkille.

Tammikuun 7:ntenä 2025, Tim Moore, Lamb and Lion Ministries'in johtaja ja vanhempi evankelista, kirjoitti:
  • Suurin kaikista lopun ajan merkeistä on Israelin olemassaolo.
  • "Kuivat luut" on koottu takaisin moderniksi kansallisvaltioksi (Hesekiel 36-37), joka jatkaa selviytymistä huolimatta saatanallisesti inspiroimien vihan levittäjien yhteisistä ponnisteluista.
  • Niille, jotka ovat vierailleet Luvatussa maassa, olette nähneet omin silmin ennallistetun Israelin kauneuden ja ihmeen.
  • Niille, jotka eivät ole voineet vierailla Israelissa, kansakunta, joka palaa kuolleista profetoidulla tavalla, todistaa Herran teoista.
  • Israelin ihme on todella ihmeellinen meidän silmissämme!
(Minun mielipiteeni: Olen samaa mieltä. Kunnia! Kunnia! Halleluja! Jumalan totuus marssii eteenpäin, ja se on ihmeellistä niiden silmissä, jotka valvovat hengellisesti.)

(Muuten: "Valvokaa" on käsky, ei ehdotus.)

Tässä on enemmän totuutta Sakarjan kirjasta (Sak. 12:1-3).
  • "Ennustus, Herran sana Israelista. Näin sanoo Herra, joka on jännittänyt taivaan ja perustanut maan ja joka on luonut ihmisen hengen hänen sisimpäänsä:
  • Katso, minä teen Jerusalemin juovuttavaksi maljaksi kaikille kansoille yltympäri, ja myös Juudan kohdalle se on tuleva Jerusalemia piiritettäessä.
  • Ja sinä päivänä minä teen Jerusalemin väkikiveksi kaikille kansoille: kaikki, jotka sitä nostavat, repivät pahoin itsensä; ja kaikki maan kansakunnat kokoontuvat sitä vastaan."
Kaiken Luoja sanoi, että kaikki jotka hyökkäävät Jerusalemiin (aikakauden lopussa), leikataan palasiksi, eikä maan päällä ole tarpeeksi ihmisiä valloittamaan Jerusalemia.

Israelia vastaan hyökätään tänään seitsemällä rintamalla (Iranista, Hizbollah Libanonista, Syyriasta, Hamasin ja muiden taholta Gazan alueella, Irakista, huthit Jemenistä, sekä Israelin sisällä Juudeassa ja Samariassa olevien terroristien taholta), ja kaikki sen hyökkääjät ovat häviämässä.

Kunnia! Kunnia! Halleluja! Jumalan totuus marssii eteenpäin.

Monet niistä, jotka hyökkäävät Israeliin tänään, ovat Iranin prokseja.

Iran uhkaa hyökätä Israeliin pian.

Harbinger’s Daily julkaisi 9. tammikuuta 2025 Robert Gottselig'in (The Friends of Israel Gospel Ministeriön johtaja Kanadassa) artikkelin, ja Gottselig sanoi:
  • Jumalan sanan tutkijat tietävät, että Iran jatkaa demonisia suunnitelmiaan hyökätä Israelia vastaan, kunnes Israelin Jumala tuo sen ratkaisevaan loppuun, kuten luemme Hesekielin luvuista 38-39.
  • Totuus on, että Iranin hallinnon päivät ovat luetut, ja heidän pitäisi vapista Israelin Jumalan edessä – joka ei torku eikä nuku.
  • Jumala todellakin tekee muistiinpanoja, ja tuomio tulee eräänä päivänä pian.
Kunnia! Kunnia! Halleluja! Jumalan totuus marssii eteenpäin.

Tässä on lisää syitä uskoa näin.

Ensinnäkin, tammikuun 8:ntena 2025, Jimmy Evans, Trinity Fellowship Church'in perustaja ja entinen vanhempi pastori Teksasin Amarillossa, sanoi rakastavansa Raamatun profetiaa ja aikoo keskittyä sen opettamiseen elämänsä loppuun asti.

Hänen verkkosivustonsa mukaan,
  • Elämme laajan epävarmuuden aikaa.
  • Ihmiset ovat peloissaan.
  • Uutiset ovat lähes aina negatiivisia.
  • Tämä johtuu siitä, että elämme lopun aikojen lopussa.
  • Mutta Jumala ei antanut meille Raamatun profetiaa aiheuttaakseen pelkoa, vaan tuomaan toivoa.
  • On tärkeämpää kuin koskaan viedä toivon sanomaamme niille, jotka ovat hämmentyneitä, peloissaan tai järkyttyneitä maailman tilasta.
  • Haluamme valmistaa uskovia Jeesuksen Kristuksen paluuta varten.
(Tiedoksi: En tiedä miksi Jimmy Evans sanoi lopun aikojen lopun, mutta tiedän, että Googin ja Maagogin taistelu tapahtuu vuotten lopulla ja viimeisinä päivinä, ja jotkut profetianopettajat uskovat, että vuotten loppu ja viimeiset päivät tarkoittavat lopun aikojen loppua. Uskon, että pastori Evans on oikeassa, ja olen iloinen nähdessäni Raamatun profetian totuuden marssivan eteenpäin.)

(Lisätietoa: 14. tammikuuta 2025 ilmoitettiin, että Venäjän presidentti Putin ja Iranin presidentti Pezeshkian allekirjoittavat kattavan kumppanuussopimuksen, jolla on kauaskantoisia sotilaallisia vaikutuksia, Moskovassa 17. tammikuuta 2025.) [Katso tämä video kumppanuussopimukseen liittyen: https://www.youtube.com/watch?v=uDosthOugjU, sekä lue tämä artikkeli: https://mvlehti.net/2025/01/18/paakohdat-venajan-ja-iranin-solmimasta-eeppisesta-strategisen-kumppanuuden-sopimuksesta/, Suom. lisäys]

Toiseksi, koskien sitä, että Israelilla on suuri armeija ja se laajentaa rajojaan aikakauden lopussa: Israelin ja Libanonin välisen tulitaukosopimuksen keskeinen lauseke edellyttää Libanonin poistavan Hizbollahin Litani-joen eteläpuolelta.

Libanon ei ole täyttänyt tätä vaatimusta, joten 8. tammikuuta 2025 Israelin viranomaiset sanoivat, etteivät he vetäisi armeijaansa Libanonista ennen kuin Libanon täyttää sopimuksen ehdon.

(Lisätietoa: Libanon sanoi, että sen armeija ei ole tarpeeksi vahva tehdäkseen sitä, joten Biden'in hallinto on siirtänyt yli 100 miljoonaa dollaria (95 miljoonaa dollaria, joka oli varattu Egyptille, ja 7.5 miljoonaa dollaria, joka oli varattu Israelille) Egyptistä ja Israelista Libanoniin. Ongelmana on se, että Hizbollah on soluttautunut Libanonin armeijaan, ja heille päätyy osa rahoista ja he voivat käyttää sen taisteluun Israelia vastaan.)

Kolmanneksi, koskien sotia ja huhuja sodista aikakauden lopussa:
  • Tammikuun 8:ntena 2025, yhdysvaltalaiset suihkukoneet tekivät useita iskuja kahta maanalaista Iranin tukemien huthien omistamaa asevarastoa vastaan ​​Jemenissä.
  • Tammikuun 9:ntenä 2025, Jemenin huthit laukaisivat kolme dronea Israeliin. Kaikki niistä ammuttiin alas.
  • Tammikuun 10:ntenä 2025, Yhdysvallat ja Iso-Britannia hyökkäsivät satamiin, voimalaitokseen ja johonkin sotilaalliseen infrastruktuuriin Jemenissä.
Neljänneksi, koskien huonoja johtajia, johtajia, joilla on kelvottomat mielet, jne. aikakauden lopussa: Zero Hedgen mukaan perjantaiaamuna (10. tammikuuta 2025), Los Angeles'in tulipalot ovat:
  • Tappaneet ainakin kymmenen ihmistä.
  • Pakottaneet 180 000 ihmisen evakuoitumaan.
  • Tuhonneet yli 10 000 rakennusta.
  • Aiheuttaneet jopa 150 miljardin dollarin edestä alustavia vahinkoja ja taloudellisia menetyksiä.
LA Times raportoi, että Santa Ynez'in vesiallas (kriittinen 443 miljoonan litran vesilähde, joka olisi voinut estää tästä paljon) on ollut tyhjä ja offline-tilassa lähes vuoden.

(Kommenttini: Minulta on kysytty, luulenko Jumalan tuomion olevan lankeamassa Los Angelesiin. En tiedä. Mutta tiedän, että yksi tapa, jolla Jumala tuomitsee ihmiset, on antaa heille huonoja johtajia. Hän tekee tämän motivoidakseen katumuksen ja rukouksen tielle. Hän auttaa niitä, jotka tekevät parannuksen ja rukoilevat. Mutta Hän voi lisätä koettelemuksia, jos he eivät tee parannusta ja rukoile.)

Viidenneksi, koskien huonoja johtajia, johtajia, joilla on kelvottomat mielet, jne. aikakauden lopussa: The Expose'n mukaan, 10. tammikuuta 2025, Yhdistyneessä kuningaskunnassa on odotettavissa jäätäviä lämpötiloja tulevina viikkoina, ja maalla on maakaasua vain yhdeksi viikoksi.

Matalat kaasuvarannot johtuvat Iso-Britannian turvautumisesta tuulivoimapuistoihin, mutta tuulen nopeudet ovat olleet alhaisia ja tuulipuistot eivät tuota tarpeeksi energiaa.

(Kommenttini: Yhdistyneen kuningaskunnan kansalaiset ovat kääntyneet pois Jumalasta ja Israelista vuosien ajan. Jumala on rakastava ja kärsivällinen, mutta joskus tulee palkkapäivä, ja valinnoilla on seurauksensa.)

Kuudenneksi, koskien maailmanhallitusta: Tammikuun 8:ntena 2025, Vasko Kohlmayer (kirjoittelija, varttui kommunistisessa Tšekkoslovakiassa) ilmaisi mielipiteensä, että globalismi on romahtamassa.

Jotkut hänen syistään ovat:
  • Donald Trump'in valinta.
  • Justin Trudeau'n eroaminen.
  • Mahdollisuus, että Itävallan, Saksan, Ranskan, Britannian ja muiden hallitukset voivat kaatua.
Kolhmayer sanoo, että yleinen tyytymättömyys on saavuttamassa kiehumispisteen.

(Minun mielipiteeni tästä: Jeesus sanoi, että kansoilla on hämmennystä – tyytymättömyyttä maan päällä – kun Hänen paluunsa on lähellä; ks. Luuk. 21:25-27 (Kuningas Jaakon käännös))

Kolhmayer uskoo, että globalistit onnistuivat suurelta osin hallitsemaan yleisön tyytymättömyyttä demonisoimisella ja sensuurilla jonkin aikaa, mutta nämä taktiikat alkoivat epäonnistua, kun Elon Musk osti Twitterin (nykyinen viestipalvelu X), koska Musk tavoittaa ihmisiä kaikkialla maailmassa, ja hän alkoi sallia totuuden tulla ulos.

Kolhmayer sanoi:
  • Globalistit ovat demokratian todellisia vihollisia.
  • Totuus on täysin päinvastainen kuin se mitä he väittävät.
  • He eivät voi kestää totuutta.
Tässä linkki hänen artikkeliinsa.

https://www.lewrockwell.com/2025/01/vasko-kohlmayer/alert-the-unfolding-collapse-of-the-globalist-world-order/

(Minun mielipiteeni: Jeesus varoitti useita kertoja petoksesta aikakauden lopussa. Tyytymättömät ihmiset huutavat lopulta miestä, jolla on suunnitelma; tulee maailmanhallitus, mutta Jumalan kansa ei ole täällä. Kunnia! Kunnia! Halleluja! Jumalan totuus marssii eteenpäin.) [No nyt tuli Daymondilta edes pieni vihje siihen suuntaan, että Donald Trump voisi olla lopullinen Antikristus, joka eksyttää ihmiset. Antikristuksen ei tarvitse olla liberaali globalisti. Suom. huom.]

Suomentajan lisäys: Tuosta Kolhmayer'in artikkelista mainitsi myös MV-lehti jutussaan 10.1.2025: https://mvlehti.net/2025/01/10/analyysi-tama-on-ei-sen-vahempaa-kuin-maailman-globalistisen-jarjestyksen-romahdus-vasko-kohlmayer/ (Analyysi: Tämä on maailman globalistisen järjestyksen romahdus – Vasko Kohlmayer)

Seitsemänneksi, koskien globalisteja, jotka demonisoivat ja sensuroivat ihmisiä: Tammikuun 9:ntenä 2025, presidentti Biden piti ylistyspuheen entisen presidentin Jimmy Carter'in hautajaisissa Washington D.C:n kansalliskatedraalissa.

Carter'in arkku oli katedraalin lavalla.

Lavan lattialla oli suuri kristillinen risti painettu lattiaan ja neljä muuta pienempää kristillistä ristiä lattiaan painettuna suuren ristin ympärillä.

 

Carter'in arkku lepäsi suuren ristin keskikohdan päällä (jossa pysty- ja vaakapalkit kohtasivat) neljän pienemmän ristin ympäröidessä hänen arkkuaan.

Carter oli kristitty, ja on erittäin sopivaa, että häntä ympäröi yksi tärkeimmistä kristillisistä symboleista maan päällä.

Mutta tässä on ongelma: Massachusetts'in demokraattisenaattori Elizabeth Warren on arvostellut presidentti Trump'in ehdokasta puolustusministeriön johtajaksi (Pete Hegseth) muun muassa siksi, että hänen vartaloonsa on tatuoitu kristillinen symboli.

Hän ajattelee, että tämä tekee Hegseth'istä ekstremistin.

Tiedoksi: Jumala ei lähetä ketään helvettiin (me kaikki olemme syntyneet syntisen luonnon kanssa ja määrätty menemään helvettiin, koska teemme syntiä), mutta Jumala on valmistanut kaikille tien (Jeesus) mennä Taivaaseen (ja Hän on ainoa tie päästä sinne; Joh. 14:6).

Lopuksi, oletko Tempaus-valmis?

Jos haluat olla Tempaus-valmis ja mennä Taivaaseen, sinun täytyy syntyä uudelleen (Joh. 3:3). Jumala rakastaa sinua, ja jos et ole tehnyt näin, myönnä vilpittömästi, että olet syntinen; usko, että Jeesus on neitseestä syntynyt, synnitön Jumalan Poika, joka kuoli maailman syntien tähden, haudattiin ja nousi ylös kuolleista; pyydä Häntä antamaan syntisi anteeksi, puhdistamaan sinut, tulemaan sydämeesi ja olemaan Pelastajasi; kerro sitten jollekin, että olet tehnyt tämän.

duck_daymond@yahoo.com

perjantai 17. tammikuuta 2025

Globalistien tempuista ajankohtainen keskusteluohjelma (Osa 7) (Julius "Juju" Kivi, Ilkka Tiainen ja Juha Korhonen live-striimissä 15.1.2025) (VIDEO)

Tässä Jujun (Julius Kivi) live-striimi tammikuun 15. päivältä 2025, joka on TIAINEN, KIVI & KORHONEN -keskusteluohjelman 7. osa kaikkiaan (tällä kertaa ei ollut yksityinen YT-video vaan avoin kaikille; silti laitoin sen myös files.fm -videopalveluun jos YouTube rupeaa sensuroimaan ja poistaa videon joskus). Keskustelu on vajaan 1.5 tunnin mittainen ja käsiteltävänä on ajankohtaisia asioita uutismediassa, joilla on profeetallinen sädekehä näissä lopunajoissa kun totuutta yritetään korvata valheella ja näin petos jyllää. Keskustelijat omaavat aikalailla kristillisen ja perinteisen arvomaailman, joka nykyiselle liberaalille valtamedialle on vieras.

TIAINEN, KIVI & KORHONEN: Keskustelua ajankohtaisista aiheista 15.1.2025

https://www.youtube.com/live/negYOVbnpL0




https://files.fm/f/4uv4tzvs52



Videon kuvaus:


Tiainen, Kivi ja Korhonen on Julius "Juju" Kiven YouTube-kanavan keskusteluohjelma missä käydään erilaisia ajankohtaisia asioita läpi. Tarkoituksena on tuoda asioihin erilainen näkökulma, mihin olemme televisiokanavien keskusteluohjelmissa tottuneet.

Keskusteluohjelma tulee jatkossa viikon välein aina keskiviikkoisin klo 19:30.

Lähetys tehdään yhteistyössä Posi TV:n ja Mediamaailman kanssa.

Tämän keskusteluohjelma-sarjan edelliset osat tässä blogissa (Huom: Tämä on ainut jakso tähän mennessä, joka ei ole piilotettu video eli maksumuurin takana, mutta jatkossa keskustelut ovat pääsääntöisin suljettuja live-striimejä, joten kannattaa hankkia kanavajäsenyys (tosin minä muunnan ne avoimiksi blogijulkaisua varten)):

https://nokialainen.blogspot.com/2024/11/globalistien-tempuista-ajankohtainen.html (Osa 1) (live-striimi 31.10.2024)

https://nokialainen.blogspot.com/2024/11/globalistien-tempuista-ajankohtainen_30.html (Osa 2) (live-striimi 14.11.2024)

http://nokialainen.blogspot.com/2024/11/globalistien-tempuista-ajankohtainen_77.html (Osa 3) (live-striimi 28.11.2024)

http://nokialainen.blogspot.com/2024/12/globalistien-tempuista-ajankohtainen.html (Osa 4) (live-striimi 12.12.2024)

https://nokialainen.blogspot.com/2024/12/globalistien-tempuista-ajankohtainen_27.html (Osa 5) (live-striimi 26.12.2024)

http://nokialainen.blogspot.com/2025/01/globalistien-tempuista-ajankohtainen.html (Osa 6) (live-striimi 8.1.2025)

------------

Tästä linkistä saatte kanavajäsenyyden Jujun suljettuja live-striimejä varten. Perustuki 3 euroa/kk.

"Jos haluat päästä mukaan 4 kertaa kuukaudessa ilmestyviin suljettuihin livelähetyksiin, täytyy sinun maksaa vähintään 3€ / kk."

https://buymeacoffee.com/juliuskivi

HUOM: Käyttäkää jäsenyyttä tilattaessanne sitä Google-tilinne sähköpostiosoitetta, jonka avulla kirjauduitte katsomaan YouTube-videoita. Live-striimin linkki lähetetään aina ennen uutta lähetystä antamaanne sähköpostiosoitteeseen.

maanantai 13. tammikuuta 2025

Miksi Jumala ohjaa kansakuntia hyökkäämään Israelia vastaan ja sitten tuhoaa ne? – By Daymond Duck 11.1.2025

Tämänkertaisessa suomentamassani pastori Daymond Duck'in profetiaraportissa Rapture Ready -sivustolla on mielenkiintoinen alku koskien Israelia, jonka vaikeita vaiheita käsitellään Raamattua siteeraten. Jumala käyttää Israelia kuin sota-aseena joitakin kansoja vastaan. Sitten profetiaraportissa tuoreita tapahtumia, jotka osoittavat aikakauden lopun olevan lähellä. Pääasiassa kirjoittaja käsittelee Lähi-itää, jossa on nyt tapahtunut paljon ja tulee jatkossa tapahtumaan. Toinen tärkeä juttu on USA:n hallinnon vaihtuminen kun presidentiksi valittu Trump astuu pian toiselle virkakaudelleen.

-------------

Jumala taistelee Israelin puolesta (God Fights For Israel) :: By Daymond Duck

Published on: January 11, 2025 by RR10 Category: Daymond DuckGeneral Articles

https://www.raptureready.com/2025/01/11/god-fights-for-israel-by-daymond-duck/

Joulukuun 29:ntenä 2024 meidän Lifeway aikuisten pyhäkoulun oppiaiheemme oli nimeltään "Power Revealed (Voima paljastettu)". Ja pähkinänkuoressa, kirjoittaja sanoi, että Jumala johdatti israelilaiset pois Egyptistä ja vei heidät näennäisesti toivottomaan ansaan Punaisellemerelle paljastaakseen voimansa ja kunniansa taistelemalla heidän puolestaan.

Se alkaa siitä, että Jumala lähettää Mooseksen käskemään faaraota: "Päästä kansani menemään" (2. Moos. 5:1).

Faarao vastasi: "Kuka on Herra, jota minun pitäisi kuulla ja päästää Israel? Minä en tunne Herraa enkä päästä Israelia" (2. Moos. 5:2).

Jumala olisi voinut liikuttaa faaraon sydäntä päästämään Israelin menemään, mutta Jumala paadutti faaraon sydämen saadakseen hänet vastustamaan ja paljastamaan Hänen voimansa ja kunniansa faaraolle ja Israelille (2. Moos. 7:13-14).

Tämä ilmoitus sisälsi sen, että Jumala lähetti Egyptille kymmenen vitsausta (2. Moos. 7:14-12:30).

Kymmenennen vitsauksen jälkeen (esikoisten kuolemat, faaraon poika mukaan lukien), faarao kutsui Mooseksen ja sanoi: "Nouskaa ja menkää pois minun kansani joukosta, sekä te että israelilaiset; menkää ja palvelkaa Herraa" (2. Moos. 12:31-32), "Ja egyptiläiset ahdistivat kansaa jouduttaaksensa heidän lähtöänsä maasta pois, sillä he ajattelivat: "Me kuolemme kaikki" (2. Moos. 12:33).

Jumala oli saattanut epäuskoisen, ylimielisen faaraon pisteestä, jossa hän sanoi: "En päästä heitä menemään" siihen pisteeseen, että hän sanoi: "Menkää pois täältä", "Lähtekää", "Pitäkää kiirettä".

Jumala johdatti israelilaiset pois Egyptistä järjestetyllä tavalla (2. Moos. 13:18).

Hän kulki heidän edellään päivällä pilvipatsaassa ja yöllä tulipatsaassa, ja Hän vei heidät pitkin epätavallista tietä kohti Punaistamerta (2. Moos. 13:17-18, 21).

Faaraolle kerrottiin pian, että hänen kansansa kysyi: "Miksi olemme tehneet tämän? Miksi olemme päästäneet kaikki orjamme menemään?" (2. Moos. 14:5)

Niinpä Jumala paadutti faaraon sydämen ja sai hänet käyttämään voimakasta armeijaa, jossa oli 600 vaunua, ajaakseen takaa Israelia (2. Moos. 14:5, 8, 17).

Miksi Jumala käski faaraota: "Päästä kansani menemään", ja sitten paadutti hänen sydämensä mennäkseen myöhemmin heidän peräänsä?

Miksi Jumala johdatti aseettomat, avuttomat juutalaiset paikkaan, jossa hyvin aseistettu armeija saisi heidät ansaan?

Juutalaiset pelkäsivät ja luulivat, että Jumala oli tuonut heidät Punaisellemerelle kuolemaan (2. Moos. 14:10-11).

Mooses käski heitä olemaan pelkäämättä, Jumala taistelisi heidän puolestaan, eivätkä he enää näkisi egyptiläisiä (Hes. 14:13-14).

Jumala jakoi Punaisenmeren, Israel ylitti kuivalla maalla, Jumala tuhosi heidät, ja juutalaiset uskoivat (2. Moos. 14:18-31).

Esimerkkejä on monia muitakin, mutta ajan säästämiseksi mainitsen nopeasti vain kaksi muuta.

Esimerkki yksi: Googin ja Maagogin taistelussa Jumala laittaa koukun Venäjän johtajan leukaan ja vetää Venäjän, Iranin, Turkin ja muut Israelin vuorille tuhoamaan Israelin (Hes. 38-39).

Miksi Jumala saa heidät hyökkäämään Israelin kimppuun ja sitten tuhoaa heidät?

Hän sanoi: "Niin minä osoitan suuruuteni ja pyhyyteni sekä teen itseni tunnetuksi lukuisain pakanakansain silmien edessä. Ja he tulevat tietämään, että minä olen Herra" (Hes. 38:23).

Esimerkki kaksi: Jumala sanoi: "Katso, minä teen Jerusalemin juovuttavaksi maljaksi kaikille kansoille yltympäri, ja myös Juudan kohdalle se on tuleva Jerusalemia piiritettäessä. Ja sinä päivänä minä teen Jerusalemin väkikiveksi kaikille kansoille: kaikki, jotka sitä nostavat, repivät pahoin itsensä; ja kaikki maan kansakunnat kokoontuvat sitä vastaan" (Sak. 12:2-3).

Miksi Jumala saa kansat kääntymään Jerusalemia ja Juudaa vastaan ​​ja sitten tuhoaa ne kansat, jotka hyökkäävät näitä vastaan?

Hän tekee tämän saadakseen juutalaiset ymmärtämään, että Herra Sebaot on heidän Jumalansa (Sak. 12:5).

Israelista Jumala sanoi: "Sinä olit minun vasarani, minun sota-aseeni, sinulla minä musersin kansoja, sinulla minä hävitin valtakuntia" (Jer. 51:20).

Jumala ei taistele niin kuin kansat taistelevat, mutta Jumala on Israelin selviytymisen lähde, ja Hän voittaa aina.

Tässä viimeaikaisia tapahtumia, jotka näyttävät osoittavan, että aikakauden loppu on lähellä.

Ensinnäkin, yöllä 29. joulukuuta 2024, Israelin joukot saivat ansaan ja tappoivat 106 Hamasin terroristia noin kahdessa tunnissa menettämättä yhtäkään sotilasta.

Israelilainen lähde sanoi: "Se oli merkittävin yö, jonka muistamme taisteluista Gazan kaistan pohjoisosassa."

Toiseksi, 1. tammikuuta 2025, Israelin puolustusministeri sanoi, että jos Hamas ei vapauta 100 panttivankia, joita se on pitänyt hallussaan 454 päivää ja keskeytä raketti-iskujaan juutalaisvaltiota vastaan, Israel iskee Hamasiin sellaisella voimalla, jota Gazassa ei ole nähty pitkään aikaan.

Kolmanneksi, koskien Israelin ja Hamasin panttivankisopimusta: Tammikuun 5:ntenä 2025, virastaan lähtevä USA:n ulkoministeri Antony Blinken sanoi, että Israeliin kohdistuva paine maailmalta vahingoitti panttivankien vapauttamissopimuksia ja rohkaisi Hamasia hylkäämään ne toistuvasti samalla kun moitittiin Israelin kantoja.

Blinken lisäsi: "Aina kun Yhdysvaltojen ja Israelin välillä on ollut julkista päivänvaloa ja käsitys siitä, että Israeliin kohdistuva paine kasvaa, olemme nähneet sen: Hamas on vetäytynyt tulitauon sopimisesta ja panttivankien vapauttamisesta."

(Minun mielipiteeni: Yksi syy siihen, miksi joitain panttivankeja on pidetty yli 450 päivää, kidutettu, raiskattu, jne., on poliitikkojen, yliopistojen ja tiedotusvälineiden epäonnistuminen Israelin tukemisessa. Se on myös pidentänyt sotaa ja johtanut palestiinalaisten lisäkärsimyksiin ja lisäkuolemiin.)

(Lisätietoa: 7. tammikuuta 2025 Hamasin tiedottaja sanoi, ettei vankeja voida vapauttaa ennen kuin Israel suostuu nykyisen Gazan sodan pysyvään lopettamiseen ja IDF-joukkojen täydelliseen vetäytymiseen Gazan kaistalta. "Olemme päättäneet lopettaa aggression, ja vihollisen vetäytymiseksi Gazan alueelta sekä hätäavun saamiseksi ja jälleenrakennuksen vuoksi päättäneet olla suostumatta Israelin ehtoihin." Mitä tulee Gazan hallintaan sodan jälkeen, Hamas toivoo muodostavansa kansallisen komitean muiden palestiinalaisten arabiryhmien kanssa hallitsemaan rannikkoaluetta.)

(Lisää: 7. tammikuuta 2025 presidentiksi valittu Trump toisti varoituksensa siitä, että jos Hamas ei vapauta panttivankeja hänen virkaanastujaisiinsa mennessä 20. tammikuuta 2025, helvetin portit avautuvat ja se ei ole hyvä asia kenellekään.)

Neljänneksi, koskien sitä, että Israelilla on suuri armeija aikakauden lopussa (Hes. 37:10): Tammikuun 8:ntena 2025 Israelin armeijan edustaja sanoi:
  • Israelin armeija pysyy paikallaan Etelä-Libanonissa, kunnes Hizbollah on hajotettu kokonaan.
  • Missä tahansa Hizbollah yrittää rakentaa itsensä uudelleen, he kohtaavat Israelin armeijan, ja kosto tulee vastaan.
  • Jos Libanonin armeija ei asemoidu täysin, jos he eivät hajota Hizbollahia Etelä-Libanonissa, ja jos he eivät työnnä Hizbollahia pois Etelä-Libanonista, Israelin joukot pysyvät asemissaan suojellakseen Israelin kansalaisia.
Viidenneksi, koskien Googin ja Maagogin taistelua: Tammikuun 4:ntenä 2025 Iranin ulkoministeri varoitti, että Israelin toinen isku Iraniin johtaa laajamittaiseen sotaan.

Kuudenneksi, koskien sotia ja sotahuhuja sekä Googin ja Maagogin taistelua: Tammikuun 6:ntena 2025, Israelin uhkavalmiutta arvioiva komitea varoitti, että Israelin on valmistauduttava sotaan Turkin ja sen proksien kanssa, joista suurin on Syyrian islamistiset kapinallisjoukot, jotka ovat vallanneet Damaskoksen ja työskentelevät nyt uuden hallituksen perustamiseksi.

Seitsemänneksi, koskien sotia ja sotahuhuja (ja mahdollista Psalmin 83 sotaa): 7. tammikuuta 2025 kerrottiin, että Israel kysyi Egyptiltä, ​​miksi se on lisännyt merkittävästi sotilaallisia joukkojaan Siinain niemimaalla rikkoen rauhansopimusta näiden kahden valtion välillä.

Kahdeksanneksi, koskien avoimia rajoja, rajatonta maailmaa ja terrori-iskuja Yhdysvalloissa: 1. tammikuuta 2025 entinen CIA:n virkamies sanoi Al-Qaidan väittävän, että sillä on yli 1 000 koulutettua terroristia Yhdysvalloissa.

Vuokratun lava-auton kuljettaja ajoi sen ihmisten joukkoon New Orleansissa, tappoi 15 ja haavoitti yli 30:ää, ja aiheutti Sugar Bowl'in lykkäämisen.

Kuljettaja oli luultavasti Yhdysvaltain kansalainen, mutta hänellä oli ISIS-lippu vuokra-autonsa perässä.

Myöhemmin kerrottiin, että hän kävi jihadia kannattavassa Muslimiveljeskunnan moskeijassa Houstonissa, että hän matkusti äskettäin Muslimiveljeskunnan päämajaan Egyptin Kairossa, ja että tutkijat löysivät hänen talostaan ​​Koraanin, joka oli avattuna marttyyrikuolemasta puhuvan jakeen kohdalta.

(Tiedoksi: Useilla terroristiryhmillä, jotka ovat auttaneet valtaamaan Syyrian, on siteitä Al-Qaidaan ja ISIS:iin.)

(Minun mielipiteeni: Yhdysvaltain kansalaisilla on täysi oikeus olla huolissaan siitä, kenestä on välittynyt kuva sepposen selällään olevista Amerikan rajoista viimeisen neljän vuoden aikana.)

(Lisää: Pian New Orleansin hyökkäyksen jälkeen sadat palestiinalaismieliset mielenosoittajat marssivat New Yorkissa vaatien kansannousua Israelia vastaan, kutsuen sionismia syöväksi ja vaatien loppua kaikelle Israel-avulle.)

Yhdeksänneksi, koskien sotia ja sotahuhuja: 7. tammikuuta 2025 presidentiksi valittu Trump varoitti Naton jäsenmaita siitä, että niiden tulisi käyttää 5 prosenttia bruttokansantuotteestaan ​​puolustukseen, mikä on merkittävä lisäys nykyisestä 2 prosentin tavoitteesta.

Kymmenenneksi, koskien rauhanliittoa Lähi-idässä: Tammikuun 2:sena 2025 presidentiksi valittu Trump nimitti Morgan Ortagus'in presidentin varaerityislähettilääksi Lähi-idän rauhaa varten.

Ortagus sanoi: "Tärkeintä on, että presidentti Trump'in kautta tuomme rauhan ja vakauden (rauhan ja turvallisuuden (peace and safety)) levottomalle alueelle, ja olen kiitollinen saadessani olla pienessä roolissa tässä pyrkimyksessä."

Yhdenneksitoista, koskien kaiken ostamisen ja myymisen seurantaa: 5. tammikuuta 2025 ilmoitettiin, että Etelä-Korea alkaa arvioida uutta digitaalista ID-järjestelmää yhdeksällä alueellaan.

Kannattajat väittävät, että uusi ID-järjestelmä (digitaalinen henkilöllisyystodistus) pitää ihmiset turvassa ja välttää petoksia.

(Minun mielipiteeni: Digitaalisten tunnistusjärjestelmien luominen johtaa kaikkien maan päällä olevien jäljittämiseen ja valvontaan Ahdistuksen ajan puolivälistä alkaen. Miljoonat, ehkä miljardit kieltäytyvät mukautumasta ja heidät tapetaan. Ne, jotka mukautuvat, ovat ikuisesti tuomittuja.)

Kahdenneksitoista, koskien petosta aikakauden lopussa: Tammikuun 4:ntenä 2025 kerrottiin, että saksalaisille oli sanottu:
  • Että vihreät energiat johtaisivat puhtaaseen ja vauraaseen maahan, jota maailma kadehtii.
  • Että heidän ydinvoimaloidensa korvaaminen tuulivoimaloilla tekisi kansakunnalle ihmeitä.
Koska tuuli ei aina puhalla, tässä se, mihin se on johtanut:
  • Häiriöistä on tullut yleisiä.
  • Energian säännöstelyä joka päivä ennen klo 11:ä.
  • Kuluttajia pyydetään lopettamaan energiaintensiivisten laitteiden käyttö ja lopettamaan sähköautonsa, tietokoneidensa, jne. akkujen lataaminen tiettyinä aikoina.
(Tiedoksi: Trump on luvannut hankkiutua eroon Biden'in vihreän energian politiikasta.)

Kolmanneksitoista, koskien korruptiota ja petosta YK:ssa: Tammikuun 7:ntenä 2025, Israelin joulukuun 2024 lopussa julkaistussa raportissa todettiin, että:
  • YK:n palestiinalaispakolaisten avustusjärjestön (UNRWA) virkamiehet tapaavat rutiininomaisesti libanonilaisia ​​ja gazalaisia ​​terroristiryhmiä, ylistävät toisiaan yhteistyöstä ja kuvailevat toisiaan kumppaneiksi.
  • UNRWA:n virkamiehet sallivat tietoisesti Hamasin ja muiden terroristiryhmien soluttautua UNRWA:n työntekijäkuntaan, indoktrinoida vaikutuksille alttiita palestiinalais​​lapsia harjoittamaan terrorismin polkua israelilaisia ​​ja juutalaisia ​​vastaan, ​​sekä asentaa sotilaallista infrastruktuuria UNRWA:n tilojen alle tai viereen.
  • Yli 10 prosenttia UNRWA:n vanhemmista kouluttajista Gazassa on Hamasin ja Palestiinan Islamilaisen Jihadin (PIJ) jäseniä.
Neljänneksitoista, koskien tiedon lisääntymistä lopun aikoina: OpenAI:n toimitusjohtaja Sam Altman sanoi 5. tammikuuta 2025 seuraavaa:
  • Olemme nyt varmoja, että osaamme rakentaa AGI:tä (Artificial General Intelligence eli yleinen tekoäly), kuten olemme sen perinteisesti ymmärtäneet.
  • Uskomme, että vuonna 2025 saatamme nähdä ensimmäisten tekoälyagenttien liittyvän työvoimaan ja muuttavan merkittävässä määrin yritysten tuotantoa.
  • Alamme muuttaa tavoitettamme tuon pisteen yli superälyksi (Artificial Super Intelligence; ASI) sanan varsinaisessa merkityksessä.
  • Rakastamme nykyisiä tuotteitamme, mutta olemme täällä loistavaa tulevaisuutta varten.
Viidenneksitoista, koskien inflaatiota, Amerikan energiariippumattomuutta ja Amerikan taloudellista romahdusta: Tammikuun 6:ntena 2025, presidentti Biden kielsi pysyvästi offshore-porauksen kaikilla liittovaltion vesillä itä- ja länsirannikolla, itäisellä Meksikonlahdella ja osissa Beringinmeren pohjoisosaa Alaskassa.

Trump sanoi: Se on naurettavaa. Poistan kiellon heti.

Kriitikot syyttävät Biden'iä yrittämisestä ennen kuin hän lähtee virastaan ​​sabotoidakseen Trump'in pyrkimystä tehdä Amerikasta jälleen suuri.

Kuudenneksitoista, koskien väkivallan ja murhien lisääntymistä aikakauden lopussa: Tammikuun 2:sena 2025 raportoitiin, että Maailman terveysjärjestön (WHO) luvut osoittavat:
  • Että abortti oli yleisin kuolinsyy maailmassa vuonna 2024.
  • Että 45.1% kaikista maapallon kuolemista oli abortoituja lapsia.
  • Että noin 1/3 kaikista kuolemantapauksista Yhdysvalloissa oli abortteja.
  • Että vuonna 2016 tehdyssä tutkimuksessa havaittiin, että yli 60 prosenttia abortin aiheuttamista kuolemantapauksista Yhdysvalloissa on afroamerikkalaisia.
  • Että vuoden 2025 kahden ensimmäisen päivän aikana tehtiin yli 185 000 aborttia.
Seitsemänneksitoista, luonnonkatastrofeista: Kun kirjoitan tätä 8. tammikuuta 2025, Kalifornian Palisades'issa on syttynyt metsäpalo. Noin 1 000 rakennusta on palanut, noin 30 000 ihmistä on evakuoitu, kaksi ihmistä on kuollut, useita ihmisiä on loukkaantunut, palo ei ole hallinnassa, voimakkaat tuulet lietsovat paloa, ja niiden odotetaan pahenevan tänä yönä.

Tiedoksi: Jumala ei lähetä ketään helvettiin (me kaikki olemme syntyneet syntisen luonnon kanssa ja määrätty menemään helvettiin, koska teemme syntiä), mutta Jumala on valmistanut kaikille tien (Jeesus) mennä Taivaaseen (ja Hän on ainoa tie päästä sinne; Joh. 14:6).

Lopuksi, oletko Tempaus-valmis?

Jos haluat olla Tempaus-valmis ja mennä Taivaaseen, sinun täytyy syntyä uudelleen (Joh. 3:3). Jumala rakastaa sinua, ja jos et ole tehnyt näin, myönnä vilpittömästi, että olet syntinen; usko, että Jeesus on neitseestä syntynyt, synnitön Jumalan Poika, joka kuoli maailman syntien tähden, haudattiin ja nousi ylös kuolleista; pyydä Häntä antamaan syntisi anteeksi, puhdistamaan sinut, tulemaan sydämeesi ja olemaan Pelastajasi; kerro sitten jollekin, että olet tehnyt tämän.

duck_daymond@yahoo.com

perjantai 10. tammikuuta 2025

Globalistien tempuista ajankohtainen keskusteluohjelma (Osa 6) (Julius "Juju" Kivi, Ilkka Tiainen ja Juha Korhonen live-striimissä 8.1.2025) (VIDEO)

Tässä Jujun (Julius Kivi) live-striimi (yksityinen YouTube-video jonka tein julkiseksi) tammikuun 8. päivältä 2025, joka on TIAINEN, KIVI & KORHONEN -keskusteluohjelman 6. osa kaikkiaan (viime vuoden lopulla tuli 5 osaa). Keskustelu on noin 1.5 tunnin mittainen ja käsiteltävänä on ajankohtaisia asioita uutismediassa, joilla on profeetallinen sädekehä näissä lopunajoissa kun totuutta yritetään korvata valheella ja näin petos jyllää. Keskustelijat omaavat aikalailla kristillisen ja perinteisen arvomaailman, joka nykyiselle liberaalille valtamedialle on vieras.

TIAINEN, KIVI & KORHONEN: Uusi vuosi ja uudet kujeet, mm. Elon Muskin vaalivaikuttaminen

https://files.fm/f/wfxpqfqwzm



Videon kuvaus:

Tiainen, Kivi ja Korhonen on Julius "Juju" Kiven YouTube-kanavan keskusteluohjelma missä käydään erilaisia ajankohtaisia asioita läpi. Tarkoituksena on tuoda asioihin erilainen näkökulma, mihin olemme televisiokanavien keskusteluohjelmissa tottuneet.

Keskusteluohjelman seuraava osa tulee 15. tammikuuta 2025 klo 19:30 ja ohjelma lähetetään jatkossa livenä joka viikko aina keskiviikkoisin.

Lähetys tehdään yhteistyössä Posi TV:n ja Mediamaailman kanssa.

Tämän keskusteluohjelma-sarjan edelliset osat tässä blogissa:

https://nokialainen.blogspot.com/2024/11/globalistien-tempuista-ajankohtainen.html (Osa 1) (live-striimi 31.10.2024)

https://nokialainen.blogspot.com/2024/11/globalistien-tempuista-ajankohtainen_30.html (Osa 2) (live-striimi 14.11.2024)

http://nokialainen.blogspot.com/2024/11/globalistien-tempuista-ajankohtainen_77.html (Osa 3) (live-striimi 28.11.2024)

http://nokialainen.blogspot.com/2024/12/globalistien-tempuista-ajankohtainen.html (Osa 4) (live-striimi 12.12.2024)

https://nokialainen.blogspot.com/2024/12/globalistien-tempuista-ajankohtainen_27.html (Osa 5) (live-striimi 26.12.2024)

------------

Tästä linkistä saatte kanavajäsenyyden Jujun suljettuja live-striimejä varten. Perustuki 3 euroa/kk.

"Jos haluat päästä mukaan 4 kertaa kuukaudessa ilmestyviin suljettuihin livelähetyksiin, täytyy sinun maksaa vähintään 3€ / kk."

https://buymeacoffee.com/juliuskivi

HUOM: Käyttäkää jäsenyyttä tilattaessanne sitä Google-tilinne sähköpostiosoitetta, jonka avulla kirjauduitte katsomaan YouTube-videoita. Live-striimin linkki lähetetään aina ennen uutta lähetystä antamaanne sähköpostiosoitteeseen.

sunnuntai 5. tammikuuta 2025

Merkkejä uuden ajan tulemisesta Lähi-itään ja koko maailmaan – By Daymond Duck 4.1.2025

Tässä tämän vuoden ensimmäinen pastori Daymond Duck'in profetiaraportti Rapture Ready -sivustolla, jonka suomensin. Se on aika lyhyt ja käsittelee merkkejä siitä, että uusi aika on tulossa maailmaan ennen kaikkea Lähi-idän sotien myötä, joissa Israel menestyy, ja pian koittava Trump'in presidenttiys vielä vahvistaa Israelia. Merkillepantavaa on kirjoittajan jatkuva toisto ”vasemmistolaisesta” maailmanhallituksesta YK:n agendojen kautta, jonka olisi määrä toteutua vuoteen 2030 mennessä. Tähän sopii kysyä, että mihin asemaan presidentti Trump asettuisi tässä ”vihervasemmisto”-maailmanhallituksessa, koska Trump nimenomaan edustaa globalismin vastavoimaa. Ilmeisesti Amerikka jää pois maailmanhallituksesta. Kirjoittaja ei myöskään koskaan ole näkenyt sitä mahdollisuutta, että Trump voisi olla Israelin profetoitu valemessias (Joh. 5:43) ja näin ollen itse Antikristus.

--------------

Uusi aika on tulossa (A New Day Is Coming) :: By Daymond Duck

Published on: January 4, 2025 by RR10 Category: Daymond DuckGeneral Articles

https://www.raptureready.com/2025/01/04/a-new-day-is-coming-by-daymond-duck/

Israel Hayom raportoi 26. joulukuuta 2024, että Israelin korkeiden viranomaisten mukaan Trump'illa on vain kaksi tavoitetta Gazan ja Israelin suhteen, jotka tulevat voimaan 20. tammikuuta 2025.
  • Panttivankien vapauttaminen.
  • Israelin voitto Hamasista.
Israelin viranomaiset uskovat myös, että:
  • Trump aikoo peruuttaa kaikki Biden'in Israelia koskevat rajoitukset.
  • Trump toimittaa Israelille kaikki sen tarvitsemat aseet.
Uusi aika tulossa.
  • Israelin armeija vahvistuu.
  • Israelin rajoja laajennetaan.
  • Israelin viholliset epäonnistuvat edelleen.
(Minun mielipiteeni: Israelin täytyy silti käydä läpi Ahdistuksen aika, ja koko maailma tulee olemaan sitä vastaan, mutta Jumala vahvistaa Israelia ennen kuin se aika koittaa.)

Tässä on lisää merkkejä siitä, että uusi aika on tulossa.

Ensinnäkin, 31. joulukuuta, CNN:n toimittaja kysyi presidentti Trump'ilta hänen aiemmasta kommentistaan, jonka mukaan "helvetti pääsee irti", jos panttivankeja ei palauteta siihen mennessä kunnes hän astuu virkaansa 20. tammikuuta 2025.

Trump vastasi:
  • Sanon asian näin: Heidän olisi parempi antaa panttivankien tulla takaisin pian.
Toiseksi, 24. joulukuuta 2024, TV7 Israel News raportoi, että HTS (Turkin tukema terroristiryhmä, joka auttoi kaatamaan Syyrian hallituksen) haluaa YK:n häätävän Israelin Syyriasta.

Kolmanneksi, koskien Turkin osallistumista Googin ja Maagogin taisteluun (suuri sota vuotten lopulla ja viimeisinä päivinä): 25. joulukuuta 2024 raportoitiin, että Turkin pääministeri Erdogan'in poika vaati Turkkia valloittamaan Jerusalemin Temppelivuoren.

(Minun mielipiteeni: Kun Googin ja Maagogin taistelu tapahtuu, Jumala tuhoaa Turkin armeijan sekä Venäjän, Iranin ja useiden muiden islamilaisten ryhmien armeijat. Näiden armeijoiden tappio avaa oven maailmanhallituksen nousulle. Se tulee olemaan erilaista aikaa maapallolla.)

Neljänneksi, 28. joulukuuta 2024 Israelin ulkoministeri sanoi, että Syyriaa hallitsevat ihmiset eivät ole ihmisiä, jotka on valittu vaaleilla johtamaan kansakuntaa.

He ovat islamilaisia ​​terroristeja, jotka ovat vallanneet hallinnon.

(Lisää: Syyrian uusi johtaja sanoi 29. joulukuuta 2024, että uuden perustuslain laatiminen voi kestää kolme vuotta, ja se voi kestää neljä vuotta, ennen kuin Syyria voi järjestää vaalit.)

Viidenneksi, koskien Googin ja Maagogin taistelua: 25. joulukuuta 2024 Israelin esikuntapäällikkö Halevi sanoi:
  • Antakaamme Iranin, sen edustajien ja koko Lähi-idän tietää, että jokainen, joka yrittää heikentää Israelin valtion vakautta ja turvallisuutta, niin IDF seisoo lujasti heitä vastaan.
  • Israel on valmis iskemään milloin tahansa ja missä tahansa paikassa.
(Minun mielipiteeni: Israelin hyökkääminen Iraniin ei ole Googin ja Maagogin taistelu, mutta Iranin suorittama kostaminen Venäjän, Turkin ja muiden islamilaisten ryhmien ja kansakuntien avulla olisi sitä.)

Kuudenneksi, koskien Googin ja Maagogin taistelua: 26. joulukuuta 2024 ilmoitettiin, että Iranin tukemat huthit Jemenissä ovat ampuneet viisi ballistista ohjusta ja viisi dronea Israeliin viimeisen kymmenen päivän aikana.

Israelin Mossadin johtaja ehdotti, että Israelin pitäisi iskeä takaisin Iraniin sen sijaan, että iskettäisiin takaisin hutheihin.

On kerrottu, että Israelin pääministeri Netanjahu sanoi: "Iran on eri kysymys, joka tullaan käsittelemään sopivana ajankohtana."

Seitsemänneksi, koskien antisemitismiä ja korruptiota YK:ssa: Joulukuun 27:ntenä 2024, huthit ottivat vastuun Israelin Ben Gurion'in lentokentälle tehdystä ohjushyökkäyksestä yön aikana.

Huthit sanoivat, että ohjukset osuivat maaliin, mutta Israel sanoi ampuneensa ne alas.

Joka tapauksessa, 28. joulukuuta 2024, YK:n pääsihteeri Guterres moitti Israelia sen äskettäisistä kostoiskuista hutheja vastaan ​​sanomatta sanaakaan siitä, että huthit ampuivat ohjuksia Israeliin.

(Minun mielipiteeni: Maapallon kansoilla ei pitäisi olla osaa eikä arpaa korruptoituneessa maailmanhallituksessa, mutta päivä on tulossa, jolloin koko planeetta alistetaan pahimman koskaan olemassa olleen hallituksen alaisuuteen.)

Kahdeksanneksi, koskien Googin ja Maagogin taistelua: 27. joulukuuta 2024 Prophecy News Watch'in (PNW) henkilökunta raportoi, että:
  • Turkki on mukana uudistamassa Syyrian uutta hallintoa (lähettää sotilaallisia ja poliittisia neuvonantajia; auttaa Syyrian laivaston, ilmavoimien, maavoimien, jne. palauttamisessa).
  • Turkki osoittaa lisääntynyttä vihamielisyyttä Israelia kohtaan (syyttämällä Israelia kansainvälisen oikeuden rikkomisesta kun se on tekemässä kansanmurhaa ja on miehitysvaltana Gazan alueella, esittämällä itsensä palestiinalaisten puolustajana, julistamalla Jerusalemin punaiseksi viivaksi muslimeille, kehottamalla kansainvälistä yhteisöä toimimaan Israelia vastaan, jne.).
  • Turkin suhde Venäjään ja Iraniin kasvaa.
  • Turkilla on yksi NATO:n tehokkaimmista ja parhaiten varustetuista asevoimista (355 000 aktiivista henkilöä, 378 000 reserviläistä), ja sillä on strateginen etu olemalla lähempänä Israelia kuin Venäjä ja Iran ovat.
  • Erdogan on pitkään ilmaissut halunsa jälleenrakentaa Ottomaanien valtakunta.
Kaikki nämä asiat näyttävät linjautuvan Hesekielin profetian kanssa Googin ja Maagogin taistelusta viimeisinä päivinä ja vuotten lopulla (Hes. 38-39).

Yhdeksänneksi, maailmanhallituksesta: Joulukuun 29. päivänä 2024 ForbiddenNews Substack raportoi, että kuningas Charles III (jouluviestissä maailmalle ja Iso-Britannialle, joka julkaistiin Buckinghamin palatsin virallisella verkkosivustolla) sanoi:
  • Vain omaksumalla maailmanlaajuiset puitteet – todellisen kansakuntien kumppanuuden, kuten visioitiin Maailman talousfoorumin Great Reset'in avulla – voimme vastata edessämme oleviin syvällisiin haasteisiin.
Jostain tuntemattomasta syystä myöhemmin samana päivänä tuo julkaisu poistettiin ja lähetettiin videoitu vesitetty versio.

Mutta useat ihmiset onnistuivat saamaan alkuperäisen viestin ennen kuin se poistettiin.

Kuvakaappauksen mukaan kuningas Charles III sanoi myös,
  • On tullut aika kohdata kiistaton totuus: Absoluuttisen suvereniteetin käsite, sellaisena kuin olemme sen pitkään ymmärtäneet, on kehityttävä – todellakin, se on purettava – ihmiskunnan eduksi.
  • Yhtenäinen globaali hallinto ei ole vain ihanne; se on välttämätöntä, jos haluamme turvata planeettamme ja kansamme tulevaisuuden.
  • Puolinaisten toimien aika on ohi. Selviytymisemme vaatii rohkeutta, yhteistyötä ja halukkuutta omaksua paremmaksi muuttava muutos. Jos emme toimi päättäväisesti, vaarannamme tulevaisuuden, jota leimaa pirstaleisuus, epävakaus ja epätoivo.
Lisäksi ilmoitettiin, että kuningas Charles III isännöi vuoden 2025 alussa maailmanlaajuista foorumia, joka kutsuu koolle johtajia, ajattelijoita ja innovoijia keskustelemaan tämän yhteisen vision käytännön toteutuksesta.

Tässä linkki artikkeliin:

https://forbiddennews.substack.com/p/king-charles-signs-wef-treaty-authorizing

MUISTUTUS:

Olen todennut jo moneen kertaan, mitä Raamattu opettaa,

>Että maailma jaetaan kymmeneen alueeseen aikakauden lopussa.

>Että jokaiselle alueelle nimitetään (ei vaaleilla valittu) johtaja.

>Että Raamattu kutsuu näitä kymmentä johtajaa kymmeneksi kuninkaaksi ja että kymmenen kuningasta ovat alkusoitto Antikristuksen nousulle.

>Että alueiden luomisprosessia kutsutaan alueellistamiseksi (regionalization) (googlaa tämä).

>Että EU valittiin ensimmäiseksi nousevaksi alueeksi ja sen rakenne, lait ja moraali ovat mallina muille yhdeksälle alueelle seurattavaksi. (Kymmenen alueen järjestäminen samalla tavalla helpottaa niiden yhdistämistä yhdeksi maailmanhallitukseksi, ja tämä tekee kuningas Charles III:n osallistumisesta ja vaatimuksesta maailmanlaajuisen foorumin järjestämiseen vuoden 2025 alussa mielenkiintoista.)

>Että yksi yhdeksästä muusta alueesta tulee olemaan Pohjois-Amerikan unioni (NAU; kutsutaan mannerintegraatioksi, kansakuntien yhdistäminen Pohjois-Amerikan mantereella), ja tämä tekee Trump'in lausunnosta koskien Kanadan liittämistä mielenkiintoisen.

>Maailman muutos suvereeneista valtioista maailmanhallitukseksi astui virallisesti voimaan 1. tammikuuta 2016, jolloin "Transforming our World: the 2030 Agenda for Sustainable Development (Maailmamme muuttaminen: Vuoden 2030 agenda kestävälle kehitykselle)" -tavoitteet astuivat voimaan. YK:n pääsihteeri Ban Ki-moon ylisti sitä "uuden aikakauden alkuna" ja sanoi, että nyt on "uusi universaali agenda".

>Maailman johtajat päättivät, että se veisi heiltä 14 vuotta (2016–2030) muuttaa jokainen kansakunta maan päällä ja että toivottavasti massat eivät nouse ja vastusta heitä; että olemme nyt hieman yli puolivälissä muutosvaihetta ja voimme odottaa muutoksen nostavan vauhtia ja vakavuutta.

>Tätä prosessia yhdistää kymmenen aluetta yhdeksi maailmanhallitukseksi kutsutaan globaaliksi integraatioksi.

>Tämä on osa presidentti Obaman agendaa "muuttaa perusteellisesti Amerikan Yhdysvaltoja", presidentti Biden'in "New World Order", Klaus Schwab'in "Great Reset", jne.

(Minun mielipiteeni: Joillekin tai kaikille kymmenestä kuninkaasta voidaan antaa valtaa ennen Tempausta, mutta tietääkseni Raamattu ei käsittele sitä.)

TOINEN MUISTUTUS:

Kirjoitan tätä 1. tammikuuta 2025. Olemme nyt 3½ vuoden päässä Israelin 80-vuotispäivästä – 1948-2028. Psalmissa 90:10, Mooseksen rukouksessa sanotaan: "Meidän elinpäivämme ovat seitsemänkymmentä vuotta taikka enintään kahdeksankymmentä vuotta; ja parhaimmillaankin ne ovat vaiva ja turhuus, sillä ne kiitävät ohitse, niinkuin me lentäisimme pois."

Sukupolven pituus on kiistanalainen, mutta jotkut profetianopettajat uskovat sukupolven olevan 70-80 vuotta. He tietävät, että Jeesus puhui Hänen toisesta tulemisestaan, kun Hän sanoi: "Mutta oppikaa viikunapuusta [Israel] vertaus: kun sen oksa jo on tuore ja lehdet puhkeavat, niin te tiedätte, että kesä on lähellä. Samoin te myös, kun näette tämän kaiken, tietäkää, että se on lähellä, oven edessä. Totisesti minä sanon teille: tämä sukupolvi ei katoa, ennenkuin kaikki nämä tapahtuvat" (Matt. 24:32-34). Tämä voi olla toinen tärkeä merkki siitä, että uusi aika on pian tulossa.

Tiedoksi: Jumala ei lähetä ketään helvettiin (me kaikki olemme syntyneet syntisen luonnon kanssa ja määrätty menemään helvettiin, koska teemme syntiä), mutta Jumala on valmistanut kaikille tien (Jeesus) mennä Taivaaseen (ja Hän on ainoa tie päästä sinne; Joh. 14:6).

Lopuksi, oletko Tempaus-valmis?

Jos haluat olla Tempaus-valmis ja mennä Taivaaseen, sinun täytyy syntyä uudelleen (Joh. 3:3). Jumala rakastaa sinua, ja jos et ole tehnyt näin, myönnä vilpittömästi, että olet syntinen; usko, että Jeesus on neitseestä syntynyt, synnitön Jumalan Poika, joka kuoli maailman syntien tähden, haudattiin ja nousi ylös kuolleista; pyydä Häntä antamaan syntisi anteeksi, puhdistamaan sinut, tulemaan sydämeesi ja olemaan Pelastajasi; kerro sitten jollekin, että olet tehnyt tämän.

duck_daymond@yahoo.com

perjantai 3. tammikuuta 2025

Ajanmerkkejä marraskuun lopussa 2024 (mm. Israel-kysymys jakaa kristillisiä teologeja, 3 tekijää jarruttavat vielä Tempausta Gary Ritterin mukaan, Ahdistuksen ajan juutalaisesta temppelistä, Varoituslippuja Trump'in valinnasta seurakunnalle, Yliluonnollista suojelua Trump'in ja Israelin kohdalla, Kehityskulkujen tulva Ahdistuksen ajalle merkitsee Tempauksen läheisyyttä, Trump'in valinta marraskuussa toi hetkeksi rauhan ilmapiirin maailmaan, Maailman pakkomielle Jerusalemiin, Oppi pre-trib-tempauksesta ei alkanut John Darby'lta, Amir Tsarfatin analyysi USA:n vaaleista, Raamatun Top Ten -profetiajutut vuonna 2024, Tekoälyn luoma uskonto) – Samuel Korhosen lukijaposti 30.11.2024

Tässä helluntailaisen Samuel Korhosen (alias Bileamin Aasi) viime marraskuun välistä jäänyt (siis toiseksi viimeisin, uusin tässä blogissa on 16.12.2024) lukijapostaus veljille ja sisarille, jossa Aasin ajankohtaisprofeetallisia artikkelisuomennoksia tärkeistä aiheista osoittaen ajan lyhyyteen ennen seurakunnan Tempausta ja sen jälkeistä Ahdistuksen aikaa maapallolla. Tallensin nämä suomennokset CEF-kotisivuilleni, joten klikkaa vain seuraavassa Samuelin viestissä esiteltäviä artikkeleita, jotka hän liitti postiinsa.

PS. Näiden Aasin suomennosten jälkeen katso pari videota uudenvuodenaaton (31.12.2024) salamoinnista USA:n itärannikolla (New York City ja Washington DC), jolloin salamoita iski samaan aikaan tunnettuihin Yhdysvaltojen maamerkkeihin ikäänkuin Jumalan varoituksena tulevasta tuomiosta suurta Babylonia vastaan (Ilm. 18) joka yhdistyy seurakunnan ylösottoon Jeesuksen toisen tulemuksen yhteydessä. Ylipäätään salamointi talviaikaan on harvinaista.

---------------

Lähettäjä: Samuel Korhonen <smlkorhonen@protonmail.com>
Lähetetty: maanantai 2. joulukuuta 2024 21.25
Aihe: LOOK UP 30.11.2024


Tässä postissa:
  • Neljä Gary Ritter'in Rumble-videoiden transkriptiota hänen blogiltaan LOOKING UP. Gary on AOG:n (Assemblies of God, suurin helluntaiseurakuntien yhteisö USA:ssa) valtuutettu pastori:
Kristilliset teologit tuijottavat omaan napaansa (klik)
Tempauksen lähtölaskennan tila (klik)
Kohtalokas kolmas eli Ahdistuksen temppeli (klik)
Ihmettelen (klik)
  • Kolme Terry James'in artikkelia:
Yliluonnollisen aistimista (klik)
Valmistautuminen Tempauksen jälkeiseen aikaan (klik)
Profetoitu rauhan politiikka (klik)
  • Kaksi Jonathan Brentner'in artikkelia sivustolta Harbingers Daily:
Kuinka voit olla näkemättä Raamatunprofetian avautumista Jerusalemiin pakkomielteisesti suhtautuvassa maailmassa (klik)
Sitkein valhe Tempausta vastaan (klik)
  • Amir Tsarfati'n artikkeli sivustolta Harbingers Daily:
Tiistain vaalien jälkeen maailma on aivan toinen_varsinkin Israelille (klik)
  • Ron Graham'in artikkeli sivustolta Rapture Ready vuodelta 2012:
Tempauksen läheisyys (klik)
  • Nathele Graham'in artikkeli sivustolta Rapture Ready:
Mieliksi Jumalalle (klik)
  • Jan Markell'in artikkeli Jumalan väliintulo ja loppukiri kohti Antikristusta — Raamatun Top Ten -profetiajutut vuonna 2024 sivustolta Harbinger's Daily:
Top Ten_Markell (klik)
  • Mike Oppenheimer'in artikkelin Esitteleekö tekoäly uuden uskonnon ensimmäinen osa:
Esitteleekö tekoäly uuden uskonnon_1 (klik)
  • David Reagan'in artikkelin Israelin armeijan elpyminen Raamatun profetioissa ensimmäinen osa:
Israelin armeijan elpyminen Raamatun profetioissa_1 (klik)

On toivottavaa, että mahdollisimman moni lähettäisi näitä posteja eteenpäin totuuden edistämiseksi, koska suuri eksytys on jo suuressa määrin vallannut Suomen Siionin.

Bileamin Aasi

Sent with Proton Mail secure email.

-------------------------

Samuel Korhosen kaksi edellistä tässä blogissa julkaistua lukijapostia (tämä marraskuun lopun posti jäi siis näiden välistä):

http://nokialainen.blogspot.com/2024/11/ajanmerkkeja-marraskuun-alussa-2024-mm.html (lukijaposti 4.11.2024)

http://nokialainen.blogspot.com/2024/12/ajanmerkkeja-joulukuun-puolivalissa.html (lukijaposti 16.12.2024)

------------

SALAMOINNISTA YHDYSVALTAIN KESKEISILLÄ PAIKOILLA UUDENVUODENAATTONA 2024

Matteus 24:27 (Jeesuksen Öljymäen puheesta)

27 Sillä niinkuin salama leimahtaa idästä ja näkyy hamaan länteen, niin on oleva Ihmisen Pojan tulemus. (KR 33/38)

27 For as the lightning cometh out of the east, and shineth even unto the west; so shall also the coming of the Son of man be. (King James Version)

DID GOD JUST WARN AMERICA WITH LIGHTNING STRIKES?! - TOL PONDERINGS

https://www.youtube.com/watch?v=SryXMYVhtes (2.1.2025)




Tällä videolla profeetallinen sana tälle päivälle.

🔴"USA IS ABOUT TO FACE SOMETHING HUGE" Shocking👆Prophetic Word Today | God's Message Today | LH~2102

https://www.youtube.com/watch?v=Q6fh-atuSqw (2.1.2025)

Google Website Translator Gadget

Hae tästä blogista (täsmähaku)

Loading

Lukijat (jos lukijat ei näy, mene osoitteeseen nokialainen.blogspot.com.br)

Sivuja

Donald Trumpista artikkeleita ja sivustoja

Blogiarkisto

Uusi Vieraskirja (sis. ajankoht. linkkejä) -- Guestbook and The Conversation Forum (alkoi 25.3.2015)

ATOMIstudio Janus Putkonen - Suomen tie sotaan Venäjän federaatiota vastaan (kirjaesittely Totuuden etsijöiden live-striimissä 14.11.2024) (VIDEO, mp4)

Kuinka länsi valehteli Venäjälle NATOn laajenemisesta (Julius Kivi ja Janus Putkonen live-striimissä 24.10.2024) (VIDEO, mp4)

Koronarokotehaitoista video – 18.5.2024 Peitelty totuus -- Rokotehaittatapahtuma Paasikivenaukio Helsinki

DOKUMENTTI: Tällainen on uusi Suomen presidentti Alexander Stubb

Posi TV – Ilkka Tiaisen nettitelevisiokanava jossa kerrotaan totuutta (mm. erikoisuutislähetyksiä)

Presidentti Niinistön jäähyväispuhe eduskunnassa 7.2.2024 – Kommentaattorina päätoimittaja Janus Putkonen

Jussi Halla-ahon puhe Kiovan parlamentissa 25.11.2023 – Kommentaattorina päätoimittaja Janus Putkonen

Dokumenttielokuva Janus Putkosesta (tekstitys suomeksi)

Donbass-dokumenttielokuva

Yle Watch: Kuinka poliittinen johtomme huorasi Suomen USA:n ilmaiseksi etuvartioksi

Hal Turner – Latest News

Uusi MV-Lehti – Riippumaton uutispalvelu

Telegram-kanava The Finnish Awakening

Kreikkalainen sotasivusto WarNews 24/7 (käännä englanniksi tai suomeksi)

Israel News Live by Steven Ben-Nun -- ajankohtaisprofeetallinen YouTube-kanava

Käyttäjän THEREALGSNEWS (Luis Santiago) ajankohtaisprofeetallinen YouTube-kanava -- uusia videoita päivittäin maailman tilanteesta

Käyttäjän GrandSupremeNews (Luis Santiago) ajankohtaisprofeetallinen YouTube-kanava -- uusia videoita päivittäin maailman tilanteesta

Trump koronarokotteen isä ja Lähi-idän petos

Herätysvideo niille, jotka eivät vielä usko, että koronarokotus liittyy ”salaliittoon.” (Videolla puhuu pääasiassa tohtori Yuval Harari, Klaus Schwab'in ja WEF:in pääneuvonantaja. Hän on juutalainen ja asuu ”miehensä” kanssa Jerusalemissa.)

Yksi ainoa totuus, eli Suomen media ja Ukrainan kriisi

Venäjä Tuhoaa Suomen – Jos Suomi Liittyy Natoon

Sotilasasiantuntijan VAROITUS: Nato-jäsenyys tuhoaa Suomen

Venäjä-pakotteet osuvat omaan nilkkaan

Miten koronapandemia tehtailtiin? – David Icke

45 Biblical Reasons Donald J Trump is the Antichrist - FULL VIDEO | Bible Prophecy 666

EKSYTTÄVÄ VÄÄRÄ ISRAEL YSTÄVYYS - KANSAKUNTIEN LIITTÄMINEN JERUSALEMIN 3. TEMPPELIN RAKENTAMISEEN JA SEN UHREIHIN (Petri Kuusela Facebookissa)

Amerikan vapaamuurari-perustajaisät omistivat maan Saatanalle vuodesta 1791, 1890-luvun loppupuolelle (Cutting Edgen artikkeli)

Paul Begleyn ajankohtaisprofeetallinen YouTube-kanava -- uusia videoita päivittäin maailman tilanteesta

Thomaksen NWO-blogi -- uusi maailman (epä)järjestys (tässä julkaisu: Suomi ja NWO)

E-mail: nokialainen.info (at) gmail.com