Tietoja minusta

Olen 58-vuotias poikamies ja ex-nokialainen. Ennen urheilin maallisesti, mutta nyt kilvoittelen hengellisesti päästäkseni maaliin (1 Kor. 9:24-27). Ja sitä lujempi on meille nyt profeetallinen sana, ja te teette hyvin, jos otatte siitä vaarin, niinkuin pimeässä paikassa loistavasta lampusta, kunnes päivä valkenee ja kointähti koittaa teidän sydämissänne. (2 Piet. 1:19) NIV-käännöksestä mottoni: Have nothing to do with the fruitless deeds of darkness, but rather expose (=paljastaa) them. (Efesolaiskirje 5:11) sekä tietenkin "Sillä ei ole mitään salattua, mikä ei tule ilmi, eikä kätkettyä, mikä ei tule tunnetuksi ja joudu päivän valoon." (Luukas 8:17)

Hae tästä blogista

Tässä tuon esille aikaamme koskevia profeetallisia katsauksia Raamatun profetioiden valossa. Näihin kuuluu myös eksytysten paljastaminen, koska Jeesus varoitti niistä (Matt. 24:4-5,11,23-26). Olen toiminut Cutting Edge Finland -sivuston toisen toimittajan virassa omilla kirjeilläni ja artikkeleiden suomentajana nimimerkillä "nokialainen". Tähän pyrin aina silloin tällöin myös panemaan suomennettuja artikkeleita englanninkielisistä profeetallisista sivustoista sekä tietenkin omia kirjoituksiani.

maanantai 22. joulukuuta 2025

Raamattu on selkeä ja etenkin Israelia koskevassa sanomassaan kun kyse on lopunajan profetioista – By Daymond Duck 20.12.2025

Tämänkertainen pastori Daymond Duck'in profetiaraportti Rapture Ready -sivustolla alkaa Raamatun sanan selkeyden vakuuttamisella ja painotus on juutalaisen kansan oikeudessa Luvattuun maahan. Kaikki muutkin lopunajan tapahtumat on selkeästi profetoitu Jumalan sanassa, ja jotka ovat tulossa hyvin pian. Johdannon jälkeen joitakin viimeaikaisia tapahtumia, jotka osoittavat aikakauden lopun läheisyyteen. Suomensin raportin Google-kääntäjän avulla.

---------

Raamattu on selkeä (The Bible Is Clear) :: By Daymond Duck

Published on: December 20, 2025 by RR10 Category: Daymond DuckGeneral Articles

https://www.raptureready.com/2025/12/20/the-bible-is-clear-by-daymond-duck/

Joulukuun 11. päivänä 2025 israelilainen virkamies (Yossi Dagan, Samarian alueellisen neuvoston johtaja) vieraili Yhdysvaltain edustajainhuoneen puhemiehen Mike Johnson'in luona hänen toimistossaan Washington D.C:ssä.

Johnson kertoi Dagan'ille:
  • Kävin Samariassa – sekä kongressin jäsenenä ennen puhemiehen virkaan tuloani että jälleen viime kesänä puhemiehenä pienen kollegoiden ryhmän kanssa.
  • Raamattu on selkeä: Juudea ja Samaria ovat Israelin maata.
Dagan kertoi Johnson'ille:
  • Yhdelläkään kansakunnalla maan päällä ei ole yhtä syvää yhteyttä kotimaahansa kuin juutalaisella kansalla Israelin maahan – erityisesti Juudeaan ja Samariaan, Raamatun maahan.
  • Kaksi tuhatta vuotta sitten profeetat Jeremia, Aamos ja Hesekiel ennustivat, että Israelin kansa palaisi maahansa, rakentaisi uudelleen Samarian kukkulat, istuttaisi viinitarhoja ja tuottaisi viiniä.
  • Juuri sitä me teemme tänään.
  • Ei ole suurempaa oikeutta kuin profeettojen sanojen täyttyminen Israelin maassa, erityisesti Raamatun sydänmailla Juudeassa ja Samariassa.
Kyllä, Raamattu on selkeä: Juudea ja Samaria ovat osa Luvattua maata, jonka Jumala antoi Aabrahamille, Iisakille, Jaakobille ja heidän jälkeläisilleen heidän sukupolvessaan.

Kyllä, Raamattu on selkeä: Kansakunnat jakavat Luvatun maan, monet Juudean juutalaiset pakenevat erämaahan Ahdistuksen ajan puolivälissä, ja Jumala vetää kansat Harmagedonin taisteluun sen vuoksi.

Kyllä, Raamattu on selkeä: Pyhät kirjoitukset sisältävät selvästi 2 000–4 000 vuotta vanhoja profetioita, jotka ovat joko täyttyneet tai alkavat täyttyä meidän sukupolvemme aikana.

Se on selvästi Jumalan sanaa, koska se täyttyy 100 prosentin tarkkuudella, ja vain Jumala, joka tietää lopun alusta asti, voi tehdä sen.

Apostoli Pietari sanoi: "Ja sitä lujempi on meille nyt profeetallinen sana, ja te teette hyvin, jos otatte siitä vaarin, niinkuin pimeässä paikassa loistavasta lampusta, kunnes päivä valkenee ja kointähti koittaa teidän sydämissänne" (2. Piet. 1:19).

Jokaisen kannattaisi (olisi viisasta) uskoa ja elää sen mukaan, mitä Raamattu selvästi sanoo.

Varmat (tosiksi todistetut) profetiat opettavat selvästi, että taivas, ylöstempaus, Ahdistuksen aika, Toinen tuleminen, Jeesuksen tuhatvuotinen valtakunta ynnä muut asiat ovat tulossa, ja hyvin todennäköisesti tosi pian (ja Raamattu opettaa selvästi, että helvetti on myös todellinen).

Tässä on joitakin viimeaikaisia tapahtumia, jotka näyttävät osoittavan kaikkeen tähän.

Ensinnäkin, Juudeasta ja Samariasta: 5. joulukuuta 2025 Yisrael Ganz (Yesha-neuvoston puheenjohtaja ja Binyamin'in alueellisen neuvoston kuvernööri) isännöi 1 100 amerikkalaista pastoria heidän vierailulla Juudeassa ja Samariassa.

Pastorit kehottivat julkisesti varapresidentti JD Vance'a (joka sanoi, ettei nyt ole aika Israelin julistaa suvereniteettiaan Juudean ja Samarian kohdalla) muuttamaan politiikkaansa ja julistamaan, että: "Jumalan politiikka on, että Juudea ja Samaria kuuluvat juutalaisille ja Israelin valtiolle."

(Mielipiteeni: Jumalan politiikka on selvästi ilmaistu Raamatussa, ja Jumalan politiikan pitäisi olla Amerikan politiikka.)

Toiseksi, koskien sotia ja sotahuhuja aikakauden lopussa: Joulukuun 11:ntenä 2025 Naton pääsihteeri Mark Rutte sanoi Berliinissä pitämässään tärkeässä puheessa Naton jäsenille:
  • Että heidän tulisi tehostaa puolustustoimiaan estääkseen Venäjää ryhtymästä sotaan, joka voisi olla saman mittakaavan sota kuin isovanhempamme ja isoisovanhempamme kokivat (ensimmäinen ja toinen maailmansota).
  • Me olemme Venäjän seuraava kohde.
  • Liian monet ovat hiljaa itsetyytyväisiä, liian monet eivät tunne kiireellisyyttä, ja liian monet uskovat, että aika on meidän puolellamme.
  • Niin ei ole.
  • Toiminnan aika on nyt.
  • Konflikti on ovellamme.
  • Venäjä on tuonut sodan takaisin Eurooppaan.
  • Ja meidän on oltava valmiita.
Kolmanneksi, Israelin tulemisesta suureksi armeijaksi aikakauden lopulla: Viime viikolla Israel toimitti Saksalle joitakin Arrow-3-pattereita, jotka voivat ampua alas Venäjältä, Iranista tai mistä tahansa muualta tulevia ohjuksia.

Aivan oikein, alle 80 vuotta sen jälkeen, kun Hitlerin Saksa pommitti eurooppalaisia ​​kohteita ja poltti juutalaisia ​​elävältä krematoriouuneissaan, Israel myy aseita Saksalle suojelemaan saksalaisia ulkomaisilta ohjuksilta.

Neljänneksi, ylöstempauksesta ja monista eri mielipiteistä: 11. joulukuuta 2025 arvostettu ja tunnettu profetianopettaja Jonathan Brentner kysyi: "Onko olemassa selkeä raamatullinen polku Ahdistuksen aikaa edeltävään Tempaukseen?"

Brentner vastasi:
  • Kyllä, uskomme että Ahdistuksen aikaa edeltävään Tempaukseen on olemassa ratkaiseva raamatullinen polku.
  • 1. Tessalonikalaiskirjeen 5:1–11:ssä Paavali puhuu Herran vihan päivästä.
  • Jakeissa 9–10 meillä on lupaus vapautuksesta koskien tätä aikaa: "Sillä ei Jumala ole määrännyt meitä vihaan, vaan saamaan pelastuksen Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta, joka kuoli meidän puolestamme, että me, valvoimmepa tai nukuimme, eläisimme yhdessä hänen kanssaan."
(Mielipiteeni: Brentner on oikeassa, kuten tavallista.)

Viidenneksi, luonnonkatastrofien esiintymistiheyden ja voimakkuuden lisääntymisestä aikakauden lopussa: 12. joulukuuta 2025 raportoitiin, että ilmakehän joet ovat kaataneet yli 38 senttiä sadetta Washingtonin osavaltion osiin viime päivinä, mikä on aiheuttanut historiallisia jokien tulvimisia ja peittänyt alleen kaupunginosia – ja uhka on kaikkea muuta kuin ohi.

Kuudenneksi, koskien sitä, että Israel omaa hopeaa ja kultaa, karjaa ja tavaroita viimeisinä päivinä ja vuotten lopulla (Hes. 38): 14. joulukuuta 2025 raportoitiin, että The Economist -lehden mukaan Israelilla oli maailman kolmanneksi vahvin talous vuonna 2025.

Seitsemänneksi, antisemitismistä ja korruptiosta YK:ssa: Joulukuun 12:ntena 2025 YK:n yleiskokous hyväksyi päätöslauselman, jossa Israelia kehotettiin yhteistyöhön Yhdistyneiden Kansakuntien palestiinalaispakolaisten avustus- ja työjärjestön (UNRWA) kanssa palestiinalaisten humanitaarisissa kysymyksissä.

Israel ilmoitti heti, ettei se aio tehdä sitä, koska UNRWA on Hamasin tytäryhtiö ja terrorismin keskus.

(Kommenttini: Maailmanhallitukseksi pyrkivä YK on korruptoitunut.)

Kahdeksanneksi, ymmärrykseni tekoälystä (AI) on hyvin rajallinen, mutta tiedän, että tiedon lisääntyminen on tärkeä merkki siitä, että aikakauden loppu on lähellä.

Danielin kirjassa Jumala sanoi: "Mutta sinä, Daniel, lukitse nämä sanat ja sinetöi tämä kirja lopun aikaan asti; monet sitä tutkivat, ja tieto lisääntyy" (Dan. 12:4).

Joulukuun 13:ntena 2025 Tania Koenig (erinomainen profetianopettaja, jolla on tietoa ja kokemusta tällä alalla) julkaisi tekoälystä artikkelin, joka on minusta järkevä.

Näin ymmärrän joitakin pääkohtia Koenig'in erittäin informatiivisesta artikkelista.
  • Danielin kirjassa Jumala sanoi: "Mutta sinä, Daniel, lukitse nämä sanat ja sinetöi tämä kirja lopun aikaan asti; monet sitä tutkivat, ja tieto lisääntyy" (Dan. 12:4).
  • Yhdysvallat ilmoitti vuoden 2025 lopulla kahdesta merkittävästä tekoälyalustasta viidentoista päivän sisällä: Yhden siviili- ja yhden sotilaskäyttöön.
  • Ensimmäinen, puolustusministeriön alainen Genesis Mission (Genesis-tehtävä), muotoiltiin Manhattan-projektin tason tekoälyaloitteeksi, joka integroi kansalliset laboratoriot, supertietokoneet ja turvallisen pilvi-infrastruktuurin yhtenäiseksi alustaksi.
  • Toinen, GenAI.mil (sotilastekoälyalusta), otti käyttöön rajaseutuja koskevia tekoälymalleja koko Yhdysvaltain puolustusvoimalle ja tavoitti noin kolme miljoonaa siviili- ja sotilashenkilöä maailmanlaajuisesti.
  • Joidenkin asiantuntijoiden mielestä maailma on todistamassa uudenlaista globaalia tiedustelua ja hallintoa.
  • Emme ole vielä siellä.
  • Mutta vuonna 2026 teknologia on riittävän juurtunut, että sen vaikutukset eivät ole enää vain teoreettisia.
  • Teknologia kehittyy edelleen.
  • Profeetalliset kirjoitukset ennustavat tiedon lisääntymistä, mutta eivät anna tälle tiedolle lopullista auktoriteettia.
  • Profeetalliset kirjoitukset eivät salli ihmisen tiedon ylittää pysyvästi Jumalan tietoa ja auktoriteettia.
  • Raamatussa mainittu Pidättäjä (Restrainer) poistetaan.
  • Antikristus ja Väärä profeetta saavat hallita väliaikaisesti, mutta Jumala pitää edelleen ohjat käsissään.
Tässä linkki niille, jotka haluavat lukea Koenig'in koko artikkelin:

Genesis + GenAI.mil: Uudet valtiolliset alustat – ja optimoinnin fyysiset rajat – Tania Koenig | Koenigin näkökulma

Yhdeksänneksi, koskien luonnonkatastrofien esiintymistiheyden ja voimakkuuden lisääntymistä aikakauden lopussa: 12. joulukuuta 2025 raportoitiin, että Washingtonin osavaltio on edelleen hätätilassa, koska päiviä kestäneet rankkasateet ovat nostaneet joet ennennäkemättömän korkeille tasoille, mikä on aiheuttanut tuhoisia ja historiallisia tulvia koko alueella.

Joillakin alueilla on satanut 30–43 senttimetriä. Noin 80 000 ihmistä on evakuoitu.

Kymmenenneksi, koskien antisemitismiä, pahuutta ja islamin pyrkimyksiä perustaa islamilainen maailmanhallitus ja -uskonto: 16. joulukuuta 2025 raportoitiin, että Australian poliisi on virallisesti luokitellut joukkoampumisen Bondi Beach'illä Sydney'ssä Islamilaisen valtion (ISIS) inspiroimaksi terrori-iskuksi.

Hyökkäys tapahtui Hanukka-juhlan aikana ja johti 15 ihmisen kuolemaan ja yli kahdenkymmenen loukkaantumiseen.

Yhdenneksitoista, koskien presidentti Trumpin rauhanneuvostoa (BoP) joka valvoo sodanjälkeisen Gazan rakentamista: 17. joulukuuta 2025 uutisoitiin, että hän on saanut kuuden maan johtajat suostumaan BoP:hen liittymiseen, ja hän pyrkii lisäämään vielä muutaman.

(Tiedoksi: Jotkut profetianopettajat seuraavat, päätyykö hän 10 johtajaan, kuten Danielin profetian Kymmenen kuningasta. Aika näyttää.)

Kahdenneksitoista, koskien vainoa aikakauden lopussa: Sanomalehtien, aikakauslehtien, kirjojen, droonien, kameroiden ja Raamattujen tuominen Nicaraguaan on nyt laitonta.

Raamattujen kieltäminen tukahduttaa uskonnonvapauden.

Tiedoksi: Jumala ei lähetä ketään helvettiin (me kaikki olemme syntyneet syntisen luonnon kanssa ja määrätty menemään helvettiin, koska teemme syntiä), mutta Jumala on valmistanut kaikille tien (Jeesus) mennä Taivaaseen (ja Hän on ainoa tie päästä sinne; Joh. 14:6).

Lopuksi, oletko Tempaus-valmis?

Jos haluat olla Tempaus-valmis ja mennä Taivaaseen, sinun täytyy syntyä uudelleen (Joh. 3:3). Jumala rakastaa sinua, ja jos et ole tehnyt näin, myönnä vilpittömästi, että olet syntinen; usko, että Jeesus on neitseestä syntynyt, synnitön Jumalan Poika, joka kuoli maailman syntien tähden, haudattiin ja nousi ylös kuolleista; pyydä Häntä antamaan syntisi anteeksi, puhdistamaan sinut, tulemaan sydämeesi ja olemaan Pelastajasi; kerro sitten jollekin, että olet tehnyt tämän.

duck_daymond@yahoo.com

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Google Website Translator Gadget

Hae tästä blogista (täsmähaku)

Loading

Lukijat (jos lukijat ei näy, mene osoitteeseen nokialainen.blogspot.com.br)

Sivuja

Donald Trumpista artikkeleita ja sivustoja

Blogiarkisto

Uusi Vieraskirja (sis. ajankoht. linkkejä) -- Guestbook and The Conversation Forum (alkoi 25.3.2015)

Käyttäjän STEVE FLETCHER 222 (Steve Fletcher Meksikon Jukatanista) ajankohtaisprofeetallinen YouTube-kanava jossa tuoreita Tempaus-spekulaatioita

Tuore Hitler-dokumentti sisältäen haastatteluja ja kertoen Hitlerin sodanaikaisen menestyksen ja tuhon (arvokasta kuvamateriaalia, tallenna itsellesi)

EU-kriitikko Sakari Linden Tikkakoski-kanavan haastattelussa huhtikuussa 2025 – Aiheena EU:n tulevaisuus

Järjen ääni Brysselistä – entisen persuvaikuttajan Sakari Lindenin X-tili

Mediapersoona Juha Korhosen X-tili

Väärinajattelija -podcast by Antti Launonen 21.3.2025, jakso 82 – Tuomas Malinen (Ukrainan sodan taustat ja rauhanneuvottelut)

Julius 'Juju' Kiven haastattelussa Juha Korhonen uuden kirjansa pohjalta (live-lähetys 14.3.2025)

Juha Korhosen uutuuskirja myytävänä: MV-Lehti kulissien takaa – Matkani mediakentälle

ATOMIstudio Janus Putkonen - Suomen tie sotaan Venäjän federaatiota vastaan (kirjaesittely Totuuden etsijöiden live-striimissä 14.11.2024) (VIDEO, mp4)

Kuinka länsi valehteli Venäjälle NATOn laajenemisesta (Julius Kivi ja Janus Putkonen live-striimissä 24.10.2024) (VIDEO, mp4)

Koronarokotehaitoista video – 18.5.2024 Peitelty totuus -- Rokotehaittatapahtuma Paasikivenaukio Helsinki

DOKUMENTTI: Tällainen on uusi Suomen presidentti Alexander Stubb

Posi TV – Ilkka Tiaisen nettitelevisiokanava jossa kerrotaan totuutta (mm. erikoisuutislähetyksiä)

Presidentti Niinistön jäähyväispuhe eduskunnassa 7.2.2024 – Kommentaattorina päätoimittaja Janus Putkonen

Jussi Halla-ahon puhe Kiovan parlamentissa 25.11.2023 – Kommentaattorina päätoimittaja Janus Putkonen

Dokumenttielokuva Janus Putkosesta (tekstitys suomeksi)

Donbass-dokumenttielokuva

Yle Watch: Kuinka poliittinen johtomme huorasi Suomen USA:n ilmaiseksi etuvartioksi

Hal Turner – Latest News

Uusi MV-Lehti – Riippumaton uutispalvelu

Telegram-kanava The Finnish Awakening

Kreikkalainen sotasivusto WarNews 24/7 (käännä englanniksi tai suomeksi)

Israel News Live by Steven Ben-Nun -- ajankohtaisprofeetallinen YouTube-kanava

Käyttäjän THEREALGSNEWS (Luis Santiago) ajankohtaisprofeetallinen YouTube-kanava -- uusia videoita päivittäin maailman tilanteesta

Käyttäjän GrandSupremeNews (Luis Santiago) ajankohtaisprofeetallinen YouTube-kanava -- uusia videoita päivittäin maailman tilanteesta

Trump koronarokotteen isä ja Lähi-idän petos

Herätysvideo niille, jotka eivät vielä usko, että koronarokotus liittyy ”salaliittoon.” (Videolla puhuu pääasiassa tohtori Yuval Harari, Klaus Schwab'in ja WEF:in pääneuvonantaja. Hän on juutalainen ja asuu ”miehensä” kanssa Jerusalemissa.)

Yksi ainoa totuus, eli Suomen media ja Ukrainan kriisi

Venäjä Tuhoaa Suomen – Jos Suomi Liittyy Natoon

Sotilasasiantuntijan VAROITUS: Nato-jäsenyys tuhoaa Suomen

Venäjä-pakotteet osuvat omaan nilkkaan

Miten koronapandemia tehtailtiin? – David Icke

45 Biblical Reasons Donald J Trump is the Antichrist - FULL VIDEO | Bible Prophecy 666

EKSYTTÄVÄ VÄÄRÄ ISRAEL YSTÄVYYS - KANSAKUNTIEN LIITTÄMINEN JERUSALEMIN 3. TEMPPELIN RAKENTAMISEEN JA SEN UHREIHIN (Petri Kuusela Facebookissa)

Amerikan vapaamuurari-perustajaisät omistivat maan Saatanalle vuodesta 1791, 1890-luvun loppupuolelle (Cutting Edgen artikkeli)

Paul Begleyn ajankohtaisprofeetallinen YouTube-kanava -- uusia videoita päivittäin maailman tilanteesta

Thomaksen NWO-blogi -- uusi maailman (epä)järjestys (tässä julkaisu: Suomi ja NWO)

E-mail: nokialainen.info (at) gmail.com