----------
Ainoa tie (The Only Way) :: By Daymond Duck
Published on: January 31, 2026 by RR10 Category: Daymond Duck, General Articles
https://www.raptureready.com/2026/01/31/the-only-way-by-daymond-duck/
Jewish News Syndicate (JNS) -uutissivuston henkilökunta raportoi 19. tammikuuta 2026, että Israelin valtiovarainministeri ja uskonnollisen sionistipuolueen johtaja, Bezalel Smotrich, sanoi:
- Israelin tulisi esittää Hamasille lyhyt uhkavaatimus aseistariisunnasta ja todellisesta maanpaosta, ja heti kun takaraja umpeutuu, Israelin tulisi rynnätä Gazaan kaikin voimin, tuhota Hamas sotilaallisesti ja kansalaisille sopivalla tavalla, avata Rafahin rajanylityspaikka Egyptin suostumuksella tai ilman ja antaa Gazan asukkaiden lähteä ja etsiä tulevaisuuttaan muualta, missä he eivät vaaranna lastemme tulevaisuutta.
- Tämä oli yksinkertainen ja itsestään selvä kanta valtaosalla israelilaisista tämän sodan aloittaneen verilöylyn jälkeisinä päivinä, ja olen varma, että se heijastaa edelleen israelilaisten enemmistön näkemystä, jotka ovat heränneet illuusiosta ja ymmärtäneet, että ainoa tapa taata turvallisuutemme Jumalan avulla on ottaa vastuu – ei paeta sitä.
- Israelin ei pitäisi odottaa YK:lta, Yhdysvalloilta, rauhanneuvostolta tai keneltäkään muulta turvallisuutensa takaamista.
- On illuusiota uskoa, että jokin tai kaikki nämä ryhmät takaavat Israelin turvallisuuden.
- Ainoa tapa, jolla Israel voi taata turvallisuutensa, on se, että israelilaiset etsivät Jumalan apua ja ottavat vastuun oman kansakuntansa turvaamisesta.
Tania Koenig kirjoitti:
- Mikään suunnitelma, joka puhuu jälleenrakennuksesta, vauraudesta tai hallinnosta olettaen, että tämä työ voidaan ohittaa, ulkoistaa tai korvata, ei ole rauhaa. Se on illuusiota.
- Niille, jotka seuraavat lopun ajan profetioiden täyttymistä vakavasti, tätä liikettä ei voida erottaa profeetallisista teksteistä, jotka puhuvat suoraan Gazasta.
- Lähestyn näitä kirjoituksia vakavuudella ja jatkuvuudella, tutkittuani ja opettaen niitä vuosikymmeniä.
- Profetian ei ole tarkoitus innostaa tai hälyyttää, vaan paljastaa järjestys, jakso ja seuraukset historian edetessä.
- Tekstin rakenne on ratkaisevan tärkeä. Gazaa ei yksinkertaisesti tuhota. Se tyhjennetään. Sitä hallitseva valta poistetaan. Maa riisutaan väkivaltaisesta valvonnasta. Vasta tämän raivauksen jälkeen Sefanja kuvailee ennallistamista, eikä hänen kuvailemansa ennallistaminen ole rinnakkaiseloa aseellisen vihamielisyyden kanssa, vaan omistusta, lepoa ja turvallisuutta.
- Sakarja ei kuvaile neuvottelua. Hän kuvailee poistamista.
- Filistean ylpeys on katkaistu. Väkivaltainen hallinto, joka ruokki verta, on otettu pois. Veren kieli sen suusta on tuomio järjestelmää vastaan, joka elää väkivallalla, käyttää verenvuodatusta ja ylläpitää itseään terrorin avulla.
- Sakarja, kuten Sefanjakin, vaatii järjestystä.
- Maa ei muutu niin kauan kuin väkivaltainen valta pysyy koskemattomana.
- Muutos tapahtuu sen jälkeen, kun ylpeys, verenvuodatus ja hallitseva valta on poistettu.
https://mail.yahoo.com/n/list/folders=1&listFilter=ALL_INBOX/messages/1
(Kommenttini: Smotrich on oikeassa: Ainoa tapa, jolla Israel voi taata turvallisuutensa, on se, että israelilaiset etsivät Jumalan apua ja ottavat vastuun oman kansakuntansa turvaamisesta. Ja käsitykseni mukaan Sakarjan ja Sefanjan profetiat täyttyvät Jeesuksen toisessa tulemisessa.)
(Päivitys: Yhdysvaltain lähettiläs Jared Kushner julkisti 22. tammikuuta 2026 virtaviivaistetun yleissuunnitelman Gazan alueen jälleenrakentamiseksi ja taloudelliseksi muuttamiseksi, esittäen ehdotuksen Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin rauhanneuvoston peruskirjan allekirjoittamisen yhteydessä Maailman talousfoorumissa Davosissa.)
Tässä on joitakin viimeaikaisia uutisjuttuja, jotka näyttävät viittaavan siihen, että aikakauden loppu on lähellä:
Ensinnäkin, koskien maailman johtajien rauhan ja turvallisuuden julistusta: 21. tammikuuta 2026 presidentti Donald Trump isännöi allekirjoitusseremonian Maailman talousfoorumin (WEF) yhteydessä Sveitsin Davosissa, rauhanneuvoston, joka on hänen äskettäin perustamansa organisaatio maailmanrauhalle ja turvallisuudelle (peace and safety), perustajajäsenille.
Trump sanoi: ”Maailmaan tulee rauha, ja voi pojat, eikö se olisikin hieno perintö meille kaikille.”
Toiseksi, koskien Uutta Maailmanjärjestystä (maailmanhallitusta): 22. tammikuuta 2026 uutisoitiin, että vaikka presidentti Trump ja hänen tiiminsä ovat polttaneet pahasti globalismia Maailman talousfoorumissa (WEF), eliitin jäsenet olivat lujia päättäväisyydessään, niin että marssi kohti uutta maailmanjärjestystä ei pysähdy, mutta kärsivällisyys on avainasemassa.
Kanadan pääministeri Mark Carney julisti, että Kanadan ja muiden on saatettava työ loppuun ja pyrittävä eteenpäin varmistaakseen maailmanjärjestyksen ilman Yhdysvaltoja merkittävänä toimijana.
Hän lisäsi, että maailmanhallitusta tukevilla kansakunnilla on valta rakentaa uusi järjestys, joka kattaa niiden arvot, kuten ihmisoikeuksien kunnioittamisen, kestävän kehityksen ja solidaarisuuden.
Hän jatkoi, että globalisaation on voitettava, selittäen, että linnoitusten maailma, jossa kansakunnat tekevät omat päätöksensä, johtaa kaaokseen ja epäonnistumiseen Yhdistyneiden Kansakuntien globaalin hallintatavoitteen saavuttamiseksi hankkeiden kuten Agenda 2030 kestävän kehityksen tavoitteille -toimintaohjelman kautta.
Artikkelin mukaan oligarkit, jotka yhdistyivät tuhoamaan Amerikan Yhdistyneissä Kansakunnissa, Maailman talousfoorumissa, Bilderberg-ryhmässä ja Ulkomaan suhteiden neuvostossa, ovat keksineet yksinkertaisen lääkkeen Trumpin ristiretkelle Yhdysvaltojen itsemääräämisoikeuden takaisin saamiseksi: Odottaa pois, käyttää enemmän rahaa, ja organisoida oppositiota paremmin.
Tässä on linkki koko artikkeliin:
https://mail.yahoo.com/n/list/folders=1&listFilter=ALL_INBOX/messages/141834?.src=ym&reason=myc&listFilter=ALL_INBOX
(Kommenttini: YK:n ja WEF:n pyrkimys perustaa maailmanhallitus vuoteen 2030 mennessä, tai jos mahdollista aikaisemmin, ei ole päättynyt, ja Trump todennäköisesti jättää virkansa ennen vuotta 2030. Jumalan sana täyttyy, ja maailmanhallitus nousee Antikristuksen johdolla.)
(Päivitys: 22. tammikuuta 2026 raportoitiin, että tuhannet kanadalaiset Albertassa ovat allekirjoittaneet vetoomuksen Kanadasta eroamiseksi. Johtajilla on 120 päivää aikaa saada vetoomukseen 177 000 allekirjoitusta, ja he uskovat voivansa saada miljoonia.)
Kolmanneksi, WEF:stä ja maailmanhallituksesta: NTEB:n kirjoittaja Geoffrey Grider julkaisi 20. tammikuuta 2026 seuraavaa:
- Jumalan viholliset ovat pois kaapista, rohkeita ja röyhkeitä, ja tänään globalistisessa Maailman talousfoorumissa Davosissa, yksi meidän suosikki lopunajan roistoistamme, Yuval Noah Harari, julisti, että tekoäly ottaa vallan ja hallitsee 'Jumalan sanoja', mainiten erityisesti eräät juutalaisen Raamatun sanat.
- Puhutaanpa 2000-luvun versiosta "Onko Jumala sanonut?" Harari, kuten Lucifer Jesajan kirjan luvussa 14, pudistaa nyrkkiään Jumalalle ja kirjaimellisesti haastaa Hänet estämään tekoälyä valtaamasta Hänen sanojaan.
- Kuten haluamme muistuttaa sinua, tämä maailma valmistautuu vastaanottamaan Antikristuksen, jonka edelläkävijänä Yuval Noah Harari näyttää olevan.
Neljänneksi, vuosi sitten, presidentti Trump ilmoitti Maailman terveysjärjestölle (WHO) aikomuksestaan vetää Yhdysvallat pois (luulen, että vuoden mittainen ilmoitus vaadittiin) tästä järjestöstä.
Tammikuun 22. päivänä 2026 Amerikan vetäytyminen tuli viralliseksi.
Viidenneksi, 21. tammikuuta 2026 presidentti Trump piti allekirjoitusseremonian, jossa hänen rauhanneuvostonsa otti haltuunsa osan Gazasta.
Samoihin aikoihin Yhdysvaltain kansallinen säävirasto alkoi antaa varoituksia vaarallisesta jää- ja lumimyrskystä, joka tulisi vaikuttamaan miljooniin ihmisiin Yhdysvalloissa.
(Oma kommenttini: Ennustan, että "Eye-to-Eye" -kirjastaan tuttu William "Bill" Koenig on tässä mukana, ja monista hyvistä syistä.)
(Päivitys: Presidentti Trump kutsui sitä tammikuun 22. päivänä 2026 "ennätyksellisen kylmäksi aalloksi, jonka odotetaan iskevän 40 osavaltioon". Hän lisäsi, että hän on "harvoin nähnyt mitään vastaavaa aiemmin". Hän kysyi: "Voisivatko ympäristökapinalliset selittää, mitä ilmaston lämpenemiselle tapahtui?")
(Kysymykseni: Miksi Yhdysvallat on halukas jakamaan Israelin, kun Jumala sanoi, että Hänen tuomionsa lankeaa niiden päälle, jotka tekevät niin? Jumala lupasi siunata niitä, jotka siunaavat Israelia, ja kirota ne, jotka Israelia kiroavat, joten miksi Yhdysvallat suostuisi tarkoituksella antamaan osan Gazasta Israelin vihollisille?)
(Tilastot: Fox Weather raportoi 26. tammikuuta 2026: Historiallinen 3 700 kilometrin levyinen talvimyrsky 40 osavaltiossa; 245 miljoonaa ihmistä hengenvaarallisissa matkustusolosuhteissa; yli 32 000 lentoa peruttu; 190 miljoonaa ihmistä talvisäävaroitusten alaisuudessa; ja hengenvaaralliset olosuhteet jatkuvat, vaikka lumi ja jää lakkaavatkin putoamasta.)
Kuudenneksi, koskien LAITONTA maahanmuuttoa: Eräs uskollinen lukija lähetti seuraavan viestin (lähde tuntematon) ja pyysi minua välittämään sen eteenpäin:
- Papit ja muut, jotka ajattelevat, että laittomien maahanmuuttajien on hyväksyttävää tulla maahamme eivätkä halua heidän karkottamistaan, toimivat itse Jeesusta vastaan, joka sanoi: "Totisesti, totisesti: se, joka ei mene lammastarhaan portista vaan kiipeää sinne muualta, on varas ja rosvo" (Joh. 10:1-3).
- Periaate ei ole koskaan muuttunut... varkaat ja ryövärit yrittävät päästä väärällä tavalla.
- Room. 13:1–7 tekee täysin selväksi, että Jumala odottaa meidän noudattavan hallituksen lakeja.
- Ainoa poikkeus tästä on tilanne, jossa hallituksen laki pakottaa meidät rikkomaan Jumalan käskyä (Apostolien teot 5:29).
- Laiton maahanmuutto on hallituksen lain rikkomista.
Tämä jatkuva ennätyksellinen nousu näyttää tapahtuvan, koska sijoittajat ovat edelleen huolissaan inflaatiosta ja dollarin arvon laskusta.
Kahdeksanneksi, koskien panttivankeja: 26. tammikuuta 2026 Israel löysi viimeisen kuolleen panttivangin ruumiin.
Vahvistuksen jälkeen, että kyseessä oli ylikersantti Ran Gvili'n ruumis, Israelin pääministeri Netanjahu meni Israelin knessetin eteen ja lausui erityisen kiitosrukouksen lainaten Jeremian kirjaa: "Siunattu olet sinä, Herra, meidän Jumalamme, maailmankaikkeuden Kuningas, joka olet antanut meille elämän, ylläpitänyt meitä ja tehnyt meidät kykeneviksi saavuttamaan tämän tilaisuuden."
Netanjahu sanoi:
- Hän oli luvannut Gvili'n vanhemmille, että hän palauttaisi heidän poikansa jäännökset.
- "Pojat palaavat omille rajoilleen, tyttäret omille rajoilleen" (mukailtu Jeremian kirjasta).
- "Olemme suorittaneet tehtävän, kuten lupasin, ja niin suoritamme kaikki tehtävät, jotka olemme asettaneet eteemme."
(Mitä seuraavaksi? Ymmärtääkseni: Hamasin hajottaminen ja uuden hallituksen perustaminen ennen Gazan jälleenrakennusta. Taistelu on kaikkea muuta kuin ohi.)
Yhdeksänneksi, Iranin mielenosoituksista: 26. tammikuuta 2026 raportoitiin, että Iran laittoi haavoittuneita mielenosoittajia ruumispusseihin ja vei heidät ruumishuoneelle sairaalan sijaan.
Iran oli yksi islamilaisista maista, jotka rahoittivat Hamasia, joka raiskasi, kidutti ja tappoi naisia ja lapsia Israelissa.
Kymmenenneksi, koskien uutta Yhdysvaltojen hyökkäystä Iraniin: 27. tammikuuta 2026 presidentti Trump sanoi, että toinen Yhdysvaltain sotilasarmada on matkalla kohti Irania.
Tammikuun 28:ntena 2026 Trump kehotti Irania neuvottelupöytään neuvottelemaan "oikeudenmukaisesta ja tasapuolisesta" sopimuksesta (ei ydinaseita Iranille), ja hän lisäsi, että aika on loppumassa.
(Päivitys: 29. tammikuuta 2026 raportoitiin, että Yhdysvaltain joukkojen kokoaminen Iranin ympärille on nyt päättynyt. Kysymys kuuluu, mitä tapahtuu seuraavaksi.)
(Tiedoksi: Yhdysvaltojen ja Israelin hyökkäys Iraniin ei ole Googin ja Maagogin taistelu. Mutta Iranin vastahyökkäys Israeliin Venäjän, Turkin, jne. avulla voisi olla.)
Yhdenneksitoista, koskien luopumusta aikakauden lopussa ja Antikristuksen nousua EU:ssa: Britannian evankelinen piispa Ceirion H. Dewar kirjoitti 20. tammikuuta 2026:
- Kuningas Charles III:n sitoutuminen islamiin herättää kysymyksiä hänen roolistaan kristillisenä monarkkina ja Englannin kirkon ylimpänä käskynhaltijana.
- Hän on ajautunut kristillisestä monarkista uskonnolliseksi pluralistiksi.
- Tragedia ei ole se, että kuningas Charles kunnioittaa islamia.
- Tragedia on se, että hän näyttää olevan yhä epävarmempi siitä, onko kristinusko totta.
- Ja kristillinen kuninkuus ilman vakaumusta ei ole edistystä – se on kruunusta luopumista.
- Britannia ei tarvitse monarkkia, joka peilaa sen hämmennystä.
- Se tarvitsee jonkun, joka muistuttaa siitä kuka se on.
Tiedoksi: Jumala ei lähetä ketään helvettiin (me kaikki olemme syntyneet syntisen luonnon kanssa ja määrätty menemään helvettiin, koska teemme syntiä), mutta Jumala on valmistanut kaikille tien (Jeesus) mennä Taivaaseen (ja Hän on ainoa tie päästä sinne; Joh. 14:6).
Lopuksi, oletko Tempaus-valmis?
Jos haluat olla Tempaus-valmis ja mennä Taivaaseen, sinun täytyy syntyä uudelleen (Joh. 3:3). Jumala rakastaa sinua, ja jos et ole tehnyt näin, myönnä vilpittömästi, että olet syntinen; usko, että Jeesus on neitseestä syntynyt, synnitön Jumalan Poika, joka kuoli maailman syntien tähden, haudattiin ja nousi ylös kuolleista; pyydä Häntä antamaan syntisi anteeksi, puhdistamaan sinut, tulemaan sydämeesi ja olemaan Pelastajasi; kerro sitten jollekin, että olet tehnyt tämän.
duck_daymond@yahoo.com

Ei kommentteja:
Lähetä kommentti