------------
Se on totta (It’s The Truth) :: By Daymond Duck
Published on: August 23, 2025 by RR10 Category: Daymond Duck, General Articles
https://www.raptureready.com/2025/08/23/its-the-truth-by-daymond-duck/
Olin ravintolassa, jossa kävin usein.
Tarjoilija oli erään pastoritoverini ja ystäväni vaimo.
Söin ateriani loppuun ja vein laskun kassalle maksaakseni sen.
Toinen ystävä tuli taakseni ja kysyi: "Mitä kuuluu?"
Vastasin: "Paremmin kuin ansaitsen."
Tarjoilijaystäväni, joka oli kassalla minun laskun maksamista varten, sanoi: "Ja hän puhuu myös totta."
Olen hykerrellyt sille monta kertaa, ja mietin sitä usein, kun joku kysyy minulta tuon kysymyksen.
Kristityt tietävät, ettemme ansaitse:
- Jumalan rakkautta.
- Jumalan sanan kuulemista.
- Syntien anteeksiantoa ja taivaaseen pääsyä.
- Pyhän Hengen toimittamaa pelastusta ja sinetöintiä.
- Jumalan lähestymistä rukouksessa ja rukouksiimme vastaamista.
- Uuden ruumiin saamista, joka ei koskaan enää sairastu tai kuole.
- Kuolleitten ja pelastettujen rakkaittemme näkemistä uudelleen.
- Palvonnan vapautta.
- Palkkion saamista taivaassa Jumalan palvelemisesta, jne., jne., jne.
Kristityt tietävät, että Jumala on antanut meille keinon päästä taivaaseen, ja että on vain yksi tie (Joh. 14:6).
Pointtini on tämä: Tarjoilijaystäväni vitsaili kanssani, mutta hän oli aivan oikeassa.
Jokainen kristitty pärjää paremmin kuin ansaitsee, ja se on myös totta.
Tässä on joitakin viimeaikaisia tapahtumia, jotka näyttävät viittaavan siihen, että ylöstempaus on lähellä:
Ensinnäkin, tapaamistensa jälkeen Venäjän presidentti Putinin kanssa Alaskassa (15. elokuuta 2025) ja Ukrainan presidentti Zelenskyin ja muiden kanssa Valkoisessa talossa (18. elokuuta 2025), presidentti Trump antoi puhelinhaastattelun "Fox and Friends" -ohjelmassa (19. elokuuta 2025).
Trump saa paljon kritiikkiä sanottuaan:
- "Sodan lopettaminen voisi pelastaa 7 000 ihmistä viikossa kuolemalta."
- "Haluan yrittää päästä taivaaseen, jos mahdollista."
- "Kuulen, etten voi hyvin."
- "Olen todellakin kuullut, että olen toteemipaalun pohjalla."
- "Mutta jos pääsen taivaaseen, tämä (hänen roolinsa sodan lopettamisessa) on yksi syy siihen."
En usko hetkeäkään, että presidentti Trump pääsee taivaaseen, koska hän yrittää lopettaa Venäjän ja Ukrainan välisen sodan, mutta uskon, että rauhanrakentaminen voisi olla todiste hänen pelastuksestaan.
Olen iloinen, että hän haluaa päästä taivaaseen.
Toivon, että kaikki haluaisivat päästä taivaaseen.
Maailma olisi parempi, jos he pääsisivät.
Tiedän tämän: Sen jälkeen, kun otin Jeesuksen vastaan Herrakseni ja Vapahtajakseni, olin vauvakristitty, jonka piti kasvaa paljon (ja kasvan edelleen), ja puhun myös totta.
Päivitys:
Franklin Graham julkaisi 20. elokuuta 2025 seuraavaa:
- Presidentti [Trump] otti taivaskysymyksen esille Fox News'issa eilen aamulla, ja olen iloinen, että hän teki niin, koska monet ihmiset kamppailevat sen kanssa, miten voimme päästä sinne.
- Pääsemme taivaaseen hyvien tekojen kautta – emme omien hyvien tekojen – vaan Jumalan Pojan, Jeesuksen Kristuksen, täydellisen työn kautta, kun Hän tuli maan päälle, kantoi syntimme ristille, vuodatti verensä, kuoli, haudattiin ja Jumala herätti Hänet eloon kolmantena päivänä.
- Meillä kaikilla on lupaus iankaikkisesta elämästä, jos kadumme syntejämme, luotamme Häneen uskossa ja teemme Hänestä elämämme Herran.
- Hamas ei ole erillinen terroristiryhmä, jolla on oma ainutlaatuinen ideologiansa; muka erillinen kansasta, jota se väittää edustavansa.
- Hamas on palestiinalaiset.
- Se on tarkka heijastus palestiinalaisesta kulttuurista, politiikasta ja tavoitteista sellaisina kuin niitä on opetettu, omaksuttu ja välitetty sukupolvien ajan.
- Se on itse palestiinalaisen yhteiskunnan aseellinen ilmaus – yhteiskunta, joka on juutalaisvihan kyllästämä, sitoutunut Israelin tuhoamiseen ja valmis uhraamaan omat lapsensa tämän asian vuoksi.
- Palestiinan tutkimusyritysten tekemät kyselyt yksi toisensa jälkeen osoittavat ylivoimaista tukea Hamasin tavoitteille ja menetelmille koko palestiinalaisessa yhteiskunnassa.
- Oletettavasti maltillinen Palestiinan itsehallinto opettaa samoja viestejä kuin Hamas: Että juutalaiset ovat apinoiden ja sikojen lapsia, että Israelilla ei ole oikeutta olemassaoloon ja että juutalaisten tappaminen on uskonnollinen velvollisuus.
- Jos palestiinalainen yhteiskunta on ongelma, kestävään rauhaan on vain kaksi tietä: Muuttaa kyseistä yhteiskuntaa tai poistaa se.
Radikaalit muslimit yrittävät perustaa globaalin islamilaisen kalifaatin niin kauan kuin on olemassa radikaaleja muslimeja.
Ja se on myös totta.
Kolmanneksi, Israelin ja Hamasin välisen sodan lopettamisesta: Pääministeri Netanjahu laajensi Israelin vaatimuksia elokuun 14. päivänä 2025.
Netanjahu sanoi:
- Sota päättyy vasta, kun Gazassa ei enää valmisteta aseita eikä Gazaan salakuljeteta aseita.
- Uutta Gazan hallitusta – jota ei johda Hamas tai Palestiinan itsehallinto – johtavat ihmiset, jotka eivät opeta lapsiaan terroriin, eivät rahoita terrorismia eivätkä lähetä terroristeja tappamiskeikoille.
Neljänneksi, 14. elokuuta 2025 raportoitiin, että Israel aikoo kutsua 80 000–100 000 reserviläistä massiiviseen maahyökkäykseen Gazan kaupungin valtaamiseksi (Päivitys: Hän kutsui 60 000 ja pidensi 20 000 reserviläisen palvelusaikaa).
- Elokuun 15:ntenä 2025 uutisoitiin, että Israel aikoo evakuoida noin miljoona ihmistä Gazan kaupungista ennen kuin sen joukot hyökkäävät. Ymmärtääkseni suunnitelmana on evakuoida ihmiset, saartaa kaupunki ja aloittaa hyökkäykset Hamasia vastaan syyskuun alussa.
- Israelin armeijan radio kertoi 17. elokuuta 2025, että suunnitelmana on piirittää Gazan kaupunki ja pyrkiä saamaan se hallintaan 7. lokakuuta mennessä, tasan kaksi vuotta Hamasin tuhoisasta hyökkäyksestä, joka kipinöi sodan.
- Elokuun 18:ntena 2025 Hamas ehdotti 60 päivän tulitaukoa vastineeksi panttivankien vapauttamisesta kahdessa vaiheessa. Israelilaiset lähteet toistivat aiempia lausuntojaan, joiden mukaan hallitus vaatii kaikkien 50 elossa olevan ja kuolleen panttivangin vapauttamista.
- Varhain aamulla kello 4.02 elokuun 19:ntenä 2025 uutisoitiin, että Israelin tankit olivat etenemässä yhdelle Gazan kaupungin alueelle.
- Israel ilmoitti 19. elokuuta 2025 kaikille Gazan kaupungin sairaalaviranomaisille jotta he valmistautuvat siirtämään laitteensa ja potilaansa pois kaupungista.
- Elokuun 20:ntenä 2025 pääministeri Netanjahu määräsi armeijaansa lyhentämään aikatauluja viimeisten terroristitukikohtien haltuunotolle ja Hamasin kukistamiselle.
Viidenneksi, koskien Jumalan lupausta siunata niitä, jotka siunaavat Israelia, ja kirota ne, jotka Israelia kiroavat: Elokuun 13:ntena 2025 Amerikan demokraattiset sosialistit (Democratic Socialists of America) äänestivät Israelin itsepuolustusta tukevien jäsenten erottamisen puolesta.
Elokuuta 14:ntenä 2025 Pete Buttigieg (entinen Yhdysvaltain liikenneministeri ja mahdollinen ehdokas demokraattipuolueen presidenttiehdokkaaksi vuonna 2028) sanoi tukevansa juutalaisvaltiota koskevaa asevientikieltoa.
15. elokuuta 2025 uutisoitiin, että demokraattipuolueen kansallisen komitean on määrä äänestää (26. elokuuta 2025) kahdesta esitetystä päätöslauselmasta.
- Yhdessä päätöslauselmassa vaaditaan demokraattipuoluetta tukemaan Israelia koskevaa asevientikieltoa ja kongressin jäseniä tunnustamaan Palestiinan valtio. Se jättää täysin huomiotta tosiasiat, että Hamas hyökkäsi Israeliin, tappoi satoja juutalaisia, pitää panttivankeja hallussa, jne.
- Toinen päätöslauselma tukee uskottavaa, neuvoteltua tietä kohti kahden valtion ratkaisua, joka takaa yhtäläisen määrän ihmisarvoa, vapautta ja mahdollisuuksia sekä israelilaisille että palestiinalaisille, ja se vastustaa kaikkia kummankin osapuolen yksipuolisia toimia, jotka heikentävät tulevaisuudennäkymiä kahdelle valtiolle.
(Lisää: Yhdysvaltain senaattori Lindsey Graham sanoi 15. elokuuta 2025: "Jos Amerikka vetää tulpan irti Israelilta, Jumala vetää tulpan irti meiltä.")
Kuudenneksi, koskien väärää uskontoa, vainoa, sotia ja sotahuhuja, jne. aikakauden lopussa: 17. elokuuta 2025 raportoitiin, että Hamasin perustajajäsenen poika sanoi:
- Hänelle opetettiin lapsuudesta asti, että juutalaiset on tapettava, kristityt eliminoitava ja "vääräuskoiset" alistettava.
- Hamasin hyökkäyksen tarkoituksena Israelia vastaan on korvata juutalaisuus ja kristinusko radikaalilla islamilla. Jos maailma ei ymmärrä tätä, kaikki maksavat hinnan.
- Hamas on kuolemankultti. Se ei pyri kompromissiin. Se pyrkii tuhoon.
- Hamasin suorittama 1 200 ihmisen murha 7. lokakuuta 2023 oli 1 200 sotarikosta.
- Jos Hamas ja sen liittolaiset onnistuvat, se ei pääty juutalaisiin. Kristityt ja kaikki vapaat kansat ovat seuraavina vuorossa.
(Kommenttini: Jumala rakastaa muslimeja. Jeesus kuoli myös heidän puolestaan. Hän haluaa heidän pelastuvan. Mutta Hän ei salli heidän tuhota Israelia tai lopulta voittaa kristillistä kirkkoa.)
Seitsemänneksi, koskien vaarallisia aikoja aikakauden lopussa: Iranin 12 päivän sodan aikana Israelia vastaan Iran laukaisi noin 550 ohjusta Israeliin.
Elokuun 17:ntenä 2025 iranilainen virkamies sanoi:
- Iranin armeija pystyy suorittamaan ohjusiskuja jokaiseen Euroopan kaupunkiin sekä Yhdysvaltojen itärannikon suuriin kaupunkeihin.
- Voimme siirtää aluksemme 2 000 kilometrin säteelle Yhdysvalloista ja kohdistaa sieltä iskuja Washingtoniin, New Yorkiin ja muihin kaupunkeihin.
- Tällä hetkellä kaikki Euroopan maat ovat kantamamme sisällä.
(Tiedoksi: Monet Raamatun profetioiden opettajat uskovat Raamatun opettavan, että ydinaseita käytetään Ahdistuksen aikana; Sak. 14:12; Ilm. 6:14-17).
Kahdeksanneksi, koskien Pyhää Henkeä, joka vetää juutalaisia takaisin Israelin maahan aikakauden lopussa: Elokuun 20. päivänä 2025, 225 juutalaista muutti Yhdysvalloista Israeliin.
He sanoivat, etteivät he olleet motivoituneita pakenemaan Pohjois-Amerikasta; heitä motivoi muutto Israeliin.
Muutto Israeliin sodan keskellä lähettää vahvan viestin Jumalan vaikutuksesta heidän elämäänsä.
Yhdeksänneksi, koskien kiistaa Jerusalemista, Israelin rajojen laajentumista sekä juutalaisia, jotka asuvat Juudeassa Antikristuksen häpäistessä Temppelin Ahdistuksen ajan puolivälissä: Vastauksena Ranskan, Kanadan, Australian ja kymmenien muiden maiden ilmoituksiin aikomuksestaan tunnustaa Palestiinan valtio 22.-23. syyskuuta 2025, Israel hyväksyi suunnitelmat rakentaa 3401 asuntoa kiistellylle alueelle lähellä Itä-Jerusalemia.
Maailman johtajat ja muslimit saavat kiukunpuuskan, mutta Israelin valtiovarainministeri sanoi, ettei Israel voi vaihtaa olemassaoloaan kansainvälisiin suosionosoituksiin.
Israel on ryhtynyt toimiin suojellakseen Itä-Jerusalemia juutalaisilla asuinalueilla ennen kuin alue asutetaan muslimeilla, jotka vaativat pääkaupunkia Itä-Jerusalemiin.
Kymmenenneksi, koskien Amerikan 37 biljoonan dollarin valtionvelkaa ja tulevaa maailmanlaajuista talousromahdusta Ahdistuksen aikana: 20. elokuuta 2025 raportoitiin, että Trumpin hallinto on:
- Poistanut 275 000 laitonta maahanmuuttajaa sosiaaliturvajärjestelmästä.
- Poistanut 12.4 miljoonaa nimeä henkilöiltä, jotka on kirjattu yli 120-vuotiaiksi.
Tiedoksi: Jumala ei lähetä ketään helvettiin (me kaikki olemme syntyneet syntisen luonnon kanssa ja määrätty menemään helvettiin, koska teemme syntiä), mutta Jumala on valmistanut kaikille tien (Jeesus) mennä Taivaaseen (ja Hän on ainoa tie päästä sinne; Joh. 14:6).
Lopuksi, oletko Tempaus-valmis?
Jos haluat olla Tempaus-valmis ja mennä Taivaaseen, sinun täytyy syntyä uudelleen (Joh. 3:3). Jumala rakastaa sinua, ja jos et ole tehnyt näin, myönnä vilpittömästi, että olet syntinen; usko, että Jeesus on neitseestä syntynyt, synnitön Jumalan Poika, joka kuoli maailman syntien tähden, haudattiin ja nousi ylös kuolleista; pyydä Häntä antamaan syntisi anteeksi, puhdistamaan sinut, tulemaan sydämeesi ja olemaan Pelastajasi; kerro sitten jollekin, että olet tehnyt tämän.
duck_daymond@yahoo.com
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti